Mesajı Okuyun
Old 27-07-2006, 19:26   #36
melahat_

Varsayılan Gökova Körfezi-1

Tatilde ‘yıldız’lı otellerden uzak durmayı tercih edenlerdenseniz, size Gökova Körfezi’nin olağanüstü güzel koylarından birini tavsiye etmek istiyorum. Bördübet... Çam ağaçlarının denizle oynaştığı bu sakin Koy'u geçen yıl keşfetmiştim.
Marmaris’ten Datça’ya giderken yaklaşık 20 km. sonra Balıkaşıran’dan sağa sapacaksınız. Önünüze yer yer asfalt, genellikle stabilize bir orman yolu çıkacak. Ancak gözünüz korkmasın. Çünkü günlük ve çam ormanları arasında, arkanızda ince bir toz bulutu bırakıp ilerlerken eminim siz de benim gibi “iyi ki böyle!” diyeceksiniz. Karşınıza çıkan irili ufaklı koyların nispeten bakir kalabilmiş olması buna bağlı.
Etrafta gözünüzü ve gönlünüzü rahatsız edecek ne bir otel ne de turistik tesis var. Yaklaşık 10 km. kadar ilerledikten sonra Koy, bütün güzelliğiyle karşınızda. Homeros’un İlyada'sında Ege Denizi üzerine söylenmiş sözlerin ne kadar yetersiz kaldığını düşüneceksiniz.
Konaklamak isterseniz, Koy’un hemen yakınında, günlük ağaçlarının arasında küçük bir aile işletmesi var. ( Çadırınız yoksa başkaca bir seçeneğiniz de yok zaten ). TRT’nin eski spikerlerinden Güneş Tecelli ve oğulları işletiyor. Adı, Club Amazon. İinternette siteleri var.
Burada kalmayı tercih ederseniz, sabahları Koy’a ulaşmanın iki farklı yolu var. Ya, hemen önünüzden geçen deredeki kano'lardan birine binip azmağın sularıyla birlikte denize akacaksınız ya da ormanın içindeki patika yoldan yürüyüp (yaklaşık 4 ya da 5 dakika sürüyor) yolun sonunda üzerinize sinen "kekik ve mersin kokularıyla" birlikte denize dalacaksınız.
Akşamları üzerine tırmanıp güneşi batırabileceğiniz minik tepecikler... geceleri uzanıp dokunabileceğiniz bol yıldızlı bir gökyüzünüz olacak...