Mesajı Okuyun
Old 02-11-2007, 16:02   #18
Gülümse

Varsayılan Su su illa su...

Hangi ülkeye giderseniz gidin ortak probleminiz su olacak.. Bir lokantada su istediğinizde muhakkak önünüze seçenekler sunacaklar.. Mineralli, mineralsiz, balonlu balonsuz (aradaki fark ne hiç anlamadım ama illa ki sorulan sorulardan biri de bu özellikle İngilterede) limonlu, buzlu...

Bir ara sinirlenip gerçek su istiyorum demeye başlamış herkezi kendime güldürmüş garsonların yüzüme anlamsız bakmasına neden olmuştum.. Tabi bölgeye göre başka incelikler de var onu da deneme yanılma yöntemi ile öğreniyorsunuz.. Ve su tercihlerininiz içine limonsuz buzsuz su ricasında da bulunabiliyorsunuz.. Özellikle bazı yerlerde koca bardağın yarısında çoğu buz ve büyük bardağın yanına takılmış yada içine atılmış bir dilim limona anlamsız bakakalabiliyorsunuz..

Sonunda baktım olmuyor gidip marketlerden kendi suyu alayı tercih ettim.. Onda da yanlışlıkla soda almamak için bayağı zaman harcamak sorunda kalıyorum..

St.Petersburg'ta kaldığım otelde bildiğimiz içmekten hoşlandığım suyu bulmak imkansızdı. Kahve çay soda bulmak mümkün ama su yok.. Bende arkadaşım ile gidip marketten büyük sular alıp otel odamıza koymak zorunda kalmıştık..

Londrada su bulmak mümkün ama şehir merkezinde aldığınız bir şişe su ile şehir merkezi dışında 6 şişe su alma imkanınız var.. Hele Londra dışına çıktığınızda bu 8 şişeye kadar çıkıyor..

Hele hele müze gezmek istiyorsanız önce gidip suyunuzu satın almalısınız.. Londra'da müzeler bedava ama susayıp su almaya kalktığınız zaman hele bir de karnınız açıktığında aslında müzelerin neden bedava olduğunu anlıyıveriyorsuz..

NY de de durum yanı, şehir merkezinde aldığınız su ile şehrin dışına çıktığınız anda alacağınız su farklı fiyata.. Ama ister şehrin merkezi ister şehrin dışında bazı iyi su kaynaklarının markaları soda koladan daha pahalı olduğunu görüp şaşırıyorsunuz..

Ben artık öğrendim.. Gidip (ki bazı özel ucuz marketler var) oradan 700ml lik sulardan koli ile alıp otelle yada kaldığım yere bırakıyorum.. Dışarı çıkarken onlardan bir tane alıp çantama atıyor onunla dolaşıyorum. Böylece hem su ucuza geliyor hem de hangisi gerçek hangisi soda diye ayrıştırmaktan kurtuluyorum..