Mesajı Okuyun
Old 30-10-2007, 11:47   #2
avukatsamsun

sayın karatepe,
mesajınızı okuyunca önce kendim tanımlamak istedim sözcükleri.ancak bana o kadar çok şey anlattı ki bu sözcüklerin her biri öz, gerçekten aklımdan geçen tanımlayı yazamadım. Türk Dil Kurumunun internet sitesindeki açıklamaları inceledim. buraya da aktarmak isterim.
onur
- insanın kendisine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis
- başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar
kardeşlik
-kardeş olma durumu, uhuvvet
- kardeş kadar yakın sayılan kimse, yakın dost
- birlik, beraberlik
- teklifsiz konuşmada adı bilinmeyen kimselere söylenen bir söz
özgürlük
-herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, serbesti
- her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu, hürriyet

TDK böyle tanımlamış sözcükleri, ama yeterli deği tabii. özgürlüğün bu tanımı kabul edildiğinde bir tek özgür kararımız olduğu kabul edilebilir mi? insan olarak her türlü dış etkiden bağımsız karar vermek mümkün mü? toplum olarak da öyle.attığımız her adımda bazen ailemiz, bazen arkadaşımız, bazen ülkemiz, bazen o anki herhangi bir dış etki bizi etkilemiyor mu?
hapishanede geçen repliklerde mahkum gerçekten kim özgür diye sorar kısıtlı olmayan kişiye.öylesine sınırı belirsiz bir kavram özgürlük.
onur kavramı da öyle sınırsız. hangi insanının kendisine karşı duyduğu saygı ölçü kabul edilecek. çaldım, çırptım ama örtbas etmeyi de başardım. helal olsun bana diye kendisine saygı duyan da var, açım belki ama kimsenin malına el uzatmadım diye de.
kardeşlikten birlik beraberliği anlıyoruz belki ama. bugün dünyada olup bitenleri görünce sözlük anlamını anlamakten ileri gidemediğimizi yani uygulanabilirliğinin hiç de kolay olmadığını düşünüyorum.
özetle zor kelimler seçmişsiniz sayın karatepe.