Mesajı Okuyun
Old 10-02-2013, 12:52   #1
Staj. Av. Necmettin

Varsayılan Boşanma davasında tanıksız karar alabilmek için yargıtay kararları

Sayın meslektaşlarım.

Sitede ve meslekte yeni olduğum için bazı yanlışlarım hatalarım olabilir. bu hatalar için şimdiden affınıza sığınıyorum.

Önce olayı özetleyeyim. Özetle müvekkilimiz Almanya'da yaşamaktadır kocası ile şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanmak istemektedir. Müvekkilimizin eşi biraz hastadır ve olmadık şeyler görerek kıskançlık krizleri geçirmekte müvekkili tehdit etmekte ona şiddet de uygulamaktadır. Müvekkil Alman makamlarından koruma kararı kapsamında yaklaşmama kararı da almıştır. Şu an İzmir de boşanma davası da açtık. Ve bu Alman makamlarından alınan kararları ifadeleri filan dosyaya sunduk.

Ancak sorun şurada ki tanığımız yok. İlk başta tanıklarımız vardı ancak müvekkilin eşi korkutmuş olacak ki vazgeçtiler. Hatta adreslerini filan da değiştirmişler.
bu yüzden tanık dinletemiyoruz. Biz bir dilekçe ile hakime durumu izah ettik ve eldeki delillerle karar vermesini talep ettik ancak hakim biraz ikna olmakla beraber bu konuda yani tanıksız boşanma kararı verilebileceği konusunda bizden yargıtay kararı istedi.

Ben bu konuda bir hayli araştırma yaptım ancak maalesef ki hep tam tersi yönde kararlara rastladım. Benim siz değerli meslektaşlarımdan ve tecrübeli ağabeylerimden ablalarımdan ricam bana bu konuda yardımcı olmanız. Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar. İyi çalışmalar.