Mesajı Okuyun
Old 28-08-2020, 11:14   #1
Avukat Kaya

Varsayılan Komşu parselin hisseli satışı; önalım hakkı

Herkese iyi çalışmalar, izninizle bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

Müvekkil bir tarlanın tam hisseli sahibi bulunmaktadır. Komşu parselin 1/2 si yakın tarihte üçüncü bir kişiye satılmış, geri kalan 1/2'si ise uzun zamandır kiralama yoluyla müvekkilimizin kullanımında bulunmaktadır.

Yakın tarihte satışı yapılan komşu parselin 1/2'sini müvekkilimiz Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun 8/i maddesinde yer alan önalım hakkına dayalı olarak edinmek istemektedir. Ancak önalım hakkının, komşu parselin hisseli olarak satılması halinde de kullanılabileceği yönünde kesin bir kanaate varamadığım için bu hususu sizlere sormak istedim.

Öyle ki Anayasa Mahkemesinin 2014/133 E. 2014/165 K. sayılı ilamında komşu parseldeki hissenin satılması halinde önalım hakkının kullanılamayacağı belirtilmesine rağmen, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kununu'nun 8/i maddesinin gerekçesinden aksi düşünce çıkabilmektedir. Ancak konuyu aydınlatıcı herhangi bir karar şimdiye kadar bulamadım.

Konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum, ayrıca emsal yargıtay kararı var ise paylaşmanız fazlasıyla yardımcı olacaktır..

İyi çalışmalar...