Mesajı Okuyun
Old 13-06-2009, 14:13   #4
justitie

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın justitie,

Bir kimsenin belli bir bedel karşılığında bir sonucu üstlendiği sözleşme eser/istisna sözleşmesidir. Bu sonuç tipik olarak görüldüğü gibi inşaat olabileceği gibi bir elbisenin temizlenmesi de olabilir. Eser sözleşmesini hizmet sözleşmesinden ayıran şey sonucun üstlenilmesidir, hizmet sözleşmesinde de temizlemeyi üstlenen elbiseyi temizler ancak temizleyemediği takdirde sözleşmeye aykırı davranmış olmaz, çünkü temizleme eyleminin kendisi üstlenilmiştir. Eser sözleşmesinde ise yüklenici elbiseyi temiz olarak teslim etmediği takdirde sözleşmeyi ihlal etmiştir.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim; fakat bu olayda sadece istisna akdi yok mu?Sonuçta bu iki sözleşme de rızai bir sözleşmedir ve iki tarafın karşılıklı irade beyanı bu tür sözleşmelerin kurulması için yeterlidir. Demek istediğim şu ki, biz bu sözleşmenin hizmet akdi mi eser akdi mi olduğunu nereden anlayacağız?

Alıntı:
Yazan saim
Olayda (kanaatimce) sözleşme türü sorulmamaktadır. İlk etapta Menkul mallarda zilyetlik davası düşünülmelidir. Kaldı ki siz MK.989 hükmünü de incelemişsiniz.

Verilen olay bize sözleşme türleri konu başlığı altında verildiğinden dolayı sözleşmenin türünü bulmaya çalıştım. BK'yı incelediğimde tam olarak bu olayla bağdaşacak birşey bulamadığımdan ötürü Eşya Hukukuna bakma gereği duymuştum.

Bir şey daha sormak istiyorum:
Olayı eser sözleşmesi ve zilyetliği birlikte inceleyerek açıklayabilir miyim? Yani temizleyici bu durumda zilyet midir?

Umarım anlatabilmişimdir.

Saygıyla,
Teşekkürler