Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 23:01   #12
Av. Adil Giray ÇELİK

Sn Kayar,
Sn Ragıp,

Kısa süre önce başına bir iletişim kazası gelmiş ve tarafları tanıyan biri olarak tarafların hoşgörülerine sığınarak durumu toparlamaya çalışmak istedim.

Öncelikle konumuz kısmen TIP ETİĞİ ni ilgilendirmekte. Burada bir tıp doktorunun bulunması belki konuyu daha bilimsel hale getirirdi...

Sn Kayar ın ısrarla belirttiği husus hastanın tercihidir. Bende bu tercihte inanç faktörünü çok önemli bulmuyorum.

Alıntı:
İnançları nedeniyle erkek hastaya bakmayan doktor ile, aynı nedenle karısını erkek doktora muayene ettirmeyen zihniyet aynıdır
Sn Ragıp ın yukarıdaki 2 örneği bir gerçektir. Ama ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. Doktor açısından ayrı, eşini erkek hekime muayene ettirmeyen erkek açısından ayrı.....

Madem merak konusudur. Belirteyim "ben bayan bevliye uzmanına tarcihan gitmek istemem."
Utanırmıyım, evet utanırım. Tutucumuyum, evet tutucuyum.
Bu benim bir hasta olarak kişisel tercihimdir. Ancak hayati bir anda da böyle bir tercihim olamaz.

Alıntı:
Pardon eksik kaldı, bayan avukatlar bayan müvekil ile görüşmeli ve davalarını almalı

Yukarıda belirlemede avukat böyla bir tercihte bulunamaz. Ama müvekkil bay veya bayan avukatı tercih edebilir.
Ancak hakim otorite tercihi zorluyor ise (YANİ VEKİLLİK GÖREVİNİN ATAMA İLE BELİRLENMESİ) bu zorlama tarihi süreçte başarılı olamamıştır.