Mesajı Okuyun
Old 17-02-2011, 11:18   #7
ayşekömürcü

Bende bulunduğum ilçede adil olmayan,keyfi uygulamaların olduğu söylentilerini duydum.Adaleti sağlamaya çalışan insanlar kendi meslektaşları arasında adaletsizliğe yol açıyor gibi ne yazıkki!
Duyduğum söylentilere gelince (söylenti diyorum çünkü henüz stajer olduğum için mesleğe yeni başlayan arkadaşlardan duyuyorum) cmk lar konusunda barodaki memurlar ile aranın iyi olması gerekiyormuş, nöbet zamanında ise emniyet mensuplarından tanıdığın varsa işler iyiymiş.
Yani ikisine de sahip değilsen arada bir lütfedilip verilenlerle idare edeceksin galiba.
Buna bir çözüm bulmaya gelince:Baro illaki bir şikayet olsun diye mi beklemeli yoksa baştan çözümler mi üretmeli.Örneğin cmk lar için bunu sürekli denetleyen biri olmalı,nöbet zamanlarında ise nöbetçi olan avukatlara bi kart verilmeli ve kartı olmayan avukat ifadelere kabul edilmemeli vs. Tabi bunlar akla ilk gelen belki de yetersiz olacak uygulamalar.

Ancak şunu da söylemeden geçmek istemiyorum.Avukatlık bir onur mesleğidir.Haksızlıklara boyun eğmeyen,adil olan insanlara yakışır bir meslektir avukatlık.Meslektaşının kazanacağı üç kuruş (tabirimi mazur görün) paraya göz dikmek,daha fazla kazanmak hırsı insanları nereye götürür.Baronun uygulaması gereken çözümlerden önce avukatların bu tarz yazılar yazmaya neden olmamaları en güzeli değil midir?

Gerçekten de bu konunun hiç açılmayacağı bir toplumda yaşıyor olmayı dilerdim