Konu: Evlat Edinme
Mesajı Okuyun
Old 24-10-2010, 21:18   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Evet, bağlantısını verdiğiniz konuyu da ben açmıştım, o zaman da çok üzülmüş ve kızmıştım, siz anımsatınca yine üzüldüm. Ne yazık ki yasada olmayan birtakım engeller kurumların iç düzenlemeleriyle insanların önüne çıkarılıyor. Bu konuda fazla şey söyleyemiyorum, yapılabilecek şey yargı yoluna başvurmak oluyor. Ama belki de şu anda kurumun iç işleyişi ve getirdiği kurallar değişmiştir. Benim önerim, evlat edinecek kişi SHÇEK'ye giderek yetkili kişilerle bizzat görüşüp evlat edinmek istediğini belirtmeli. Evlat edinme başvurusunda bulunmak gerekiyorsa bulunmalı. O haberde koruyucu ailenin evlat edinme isteminde bulunmadığı iddia ediliyordu. Ama şu aşamada mahkemeye başvurulamaz, çünkü evlat edinilecek çocuğun belli olması gerekiyor, mahkemenin bu konuda bir yetkisi, görevi yok.

Mahkemenin yapacağı araştırmada iki çocuğa bakabilecek kadar gelir sahibi olmak yeterlidir. Amaç, evlat edinen kişinin çocuğun sağlıklı, huzurlu, fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlanacabileceği bir aile olup olmadığını saptamaktır. Ayrıca evlat edinen kişinin çocuğunun görüşünün alınması zaten yasa gereğidir, herhangi bir sakıncası olmadığı gibi zorunludur. Çocuklar arasında farklı cinsiyetin de sorun olacağını düşünmüyorum, herhangi bir aile ortamında da farklı cinsten çocuklar birlikte büyüyor. Ama çocukların yaşına göre ayrı oda verilmesi olanağının sağlanıp sağlanamayacağı araştırılabilir, çünkü ayrı cinsten olunca ayrı oda ihtiyaç olacaktır.

Dolayısıyla kurumdan doğrudan bilgi almak ve gerekli başvuruları yapmak gerekir. Hatta evlat edinen bu süreçte yaşamaktan endişe duyduğu hususları da belirterek özel olarak bilgi almalıdır.