Mesajı Okuyun
Old 11-08-2008, 12:40   #1
Gökhan Uysal

Varsayılan satın almanın engellenmesi yada satıştan kaçınma

geçenlerde bir yakınım perakende satış yapan bir markette indirimli bir ürün bulmuş ve raftaki üründen fazlaca almak istemiş. sepetine 100den fazla bu üründen doldurup kasaya gitmiş (meyve suyu gibi bir ürün). Kasiyer üründen bu miktarda satış yapamayacağını söyleyip mağaza yöneticisine yönlendirmiş. Mağaza müdürü üstlerinin emirlerine uymak zorunda olduğunu ve bu miktarda satın alamada bulunulamayacağı konusunda direnmiş ve yakınım mağdur olmuş.Ben araştırdım ve sanırım hukuki dayanağımı buldum.

TÜKETİCİYİ KORUMA HAKKINDA KANUN MD.5
Üzerinde "Numunedir" veya "Satılık Değildir" ibaresi bulunmayan mallar, ticari bir kuruluşun vitrininde veya açıkça görülebilir herhangi bir yerinde teşhir edilemez. Satıcı teşhir ettiği malların satışından kaçınamaz.

Satıcı, bir mal veya hizmetin satışını, o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat veya süresi kadar satın alınması ya da başka bir malın veya hizmetin satın alınması koşuluna bağlı kılamaz.

fakat problem şu. bu konudaki prosedür nedir nereye kimi şikayet etmeli bu şahısları istenilen miktarda ürünü satmaya nasıl mecbur etmeliyim.... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.....