Mesajı Okuyun
Old 26-03-2007, 09:24   #28
Av.Nazlı Yolaç

Daha önce yazdığım görüşlerimde bazı noktalara açıklık getirmek istiyorum. Malum gece yarısı, uykudan önce, siteye girip bir göz atayım derken, takıldığım konu hakkında görüşlerimi yazarken, uykunun cazibesinden olsa gerek bazı noktaları yeterince açık ifade edemediğimi düşündüm.

Avukatlık ücretinde, sözleşme ile tespit edilen ücretin üst sınırı olmadığına göre, ikinci kez üstlenilen işte yeniden avukatlık ücreti istemek üzere yeni bir sözleşme yapılabilir.Bu noktada bir tereddüt olacağını düşünmüyorum.

Asgari ücret tarifesi açısından konuya değinmemin nedeni, avukatın almak zorunda olduğu asgari tarife üzerinden makbuz kesme zorunluluğunun bulunup bulunmadığını belirlemek açısındandı. Eğer ikinci kez davayı üstlendiğinde yeniden ve asgari ücret üzerinden makbuz kesme zorunluluğu bulunduğu düşünülürse, yazılı sözleşme olmasa dahi avukatın ikinci kez avukatlık ücreti istemek zorunluluğunun da bulunduğunu kabul etmek gerekecektir. Ancak böyle bir zorunluluk yoksa o zaman sözleşme ilişkisine bakmak gerekecektir. Ben bir dosyada iki kez vekalet alınması ve iki kez görev üstlenilmesi nedeniyle iki kez asgari tarifeden ücret alma zorunluluğunun doğmayacağını düşünüyorum, Av.Armağan Konyalı gibi.

Ancak müvekkil ile aralarında yeni bir sözleşme yapılmış ve şu kadar daha ücret ödenmesi kurala bağlanmışsa bunu da ister, zira sözleşme ikinci kez oluşmuştur ve yeniden ücret istemesine bir engel yoktur.

Tabi burada Sn. Doğan'ın ikinci kez ücret istemek ne kadar etik olur? düşüncesine de katılmamak mümkün değil. Zira işin tamamı için hak kazandığınız ücreti zaten almışsınız. O halde yeniden ücret istemek etik olmayabilir de, öte yandan. Ancak, haksız yere vekaletten azledilmiş olmak ve ardından tekrar size dönülmüş olması halinde, haksız azil nedeniyle manevi duyguların tatmini için ücret talebi de mümkün ve haklı olabilir bence... Azil etmenin avukatı ne kadar rencide ettiğine bağlı. Tabi eğer çok rencide edici bir durum olsa yeniden görev almazdı diye düşünmek de mümkün. Bunlar, olayın gelişimine bağlı, azil nedenleri ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmadığımız için bu konuda daha fazla yorum yapmak mümkün değil.