Mesajı Okuyun
Old 04-04-2013, 16:38   #7
olgu

Alıntı:
Yazan avukat73
sayın meslektaşım bende buna benzer bir dava üzerinde çalışıyorum tek fark benim olayımda 3.kişiden sonra başka bir kişinin daireyi satın almış olması.
bana göre bu olayda mütahhit(M) BK 470-472-477 ye göre eser sözleşmesinden doğa sorumluluğa bağlı olarak arsa sahibine(A) karşı,A'nın da BK 219 ve sair md.lerine göre 3.kişilere karşı satıcılıktan doğn sorumluluğu vardır kanımca.Açılacak dava da 4822 S. TKHK 3/c md.ne göre TÜKETİCİ MAH. olmalı diye düşünüyor ve ona göre dava açmaya hazırlanıyorum. Atladığım konu varsa paylaşmanızı isterim İYİ ÇALIŞMALAR

Daireyi satın aldığınız kişi mesleki veya ticari faaliyetle satmamışsa Tüketici Hukuk çerçevesinde değerlendirmeniz şuanki kökleşmiş Yargıtay İçtihatları çerçevesinde mümkün değil.
Müteahhit açısından ise her ne kadar tek taraf tüketici diğer taraf ticari veya mesleki faaliyetle iş yapmış olsa da eser sözleşmelerinde Yargıtay ısrarla asliye hukuk mahkemeleri görevlidir demekte.

Sizin olayda eğer 3. kişi mesleki veya ticari faaliyet kapsamında dairesi müvekkilinize satmadıysa BK hükümleri çerçevesinde asliye hukukta dava açmanız gerekmekte.