Mesajı Okuyun
Old 15-08-2007, 22:30   #1
niliş

Varsayılan Işçi Alacağında Bazı Kalemlerin Hesaplanması

Değerli Meslektaşlarım bahsedeceğim hususta bilgilerinize, yorumlarınıza ve şuan elinizin altında bir hukuk programı varsa bu konu ile ilgili yargıtay kararlarına ihtiyacım var.
Karşı taraf, müvekkil işçisinin iş akdinin haksız nedenle feshedildiği gerekçesiyle açtığı dava da dosya bilirkişiye tevdii edildi ve bilirkişi bu işçinin kıdem tazminatı hesabında yemek ve servis bedelini brüt ücrete ilave etti.
Hesabın bu şekilde yapılmaması yönünde başta talepte bulunduk. Bu talebimize göre, işveren zaten işçisine (davacıya) öğle yemeği verdiğinden ve servis parası yerine servis sağladığından bu yardımların kıdem tazminatı hesabına dahil edilmemesi egrekir dedik. Çünkü buna göre bu yardımlar nakti değil ayni olarak yapılmış olduğundan bir kez de kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması davacı açısından sebepsiz zenginleşmeye ve dolayısıyla haksız bir kazanç sağlayacağı kanaatindeyim. Açıkçası bu konuda ayrıca detaylı bir araştırma yapmadım; fakat hesaplamanın bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.
Şuan herhangibir hukuk programım da bulunmadığından araştırma da yapamıyorum. bu konu ile ilgili kararlarda ekleyebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.