Mesajı Okuyun
Old 29-11-2020, 13:17   #3
Av.Ozan Solak

Üstadım müvekkil dosyayı icraya ilk kendisi koymuştu.Orada cari nafakalar istenmiş ancak icra müdürlüğü ödeme emrinin yanlış düzenlemiş8cari nafaka talebi yoktu ilk başta),iki kere tebligat yapıp dosyayı kesinleştirdikten sonra durumu icra müdürlüğüne izah ettik ve birikmiş nafaka borçlarını ve cari nafakayı içeren ödeme emrini borçluya tebliğ ettik ve sizin dediğiniz bir aylık süre 11 aralıkta doluyor.Bende araştırmış olduğum yargıtay kararlarında icra ceza şikayetinde suçun oluşması için takibin başlanılıp tebliğ edilmesi, ödeme emrin tebliği ile şikayet tarihi arasında en az bir aylık cari nafaka borcunun bulunması vs. şartları inceledim. Bu durumda sizin söylemiş olduğunuz 1 aylık süre geçtiği için ve Kasım 27'de de Kasım ayı cari nafakasının ödeme zamanı gelmiş oluyor.Bu durumda ödeme emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında bir aylık cari nafaka borcunun da oluştuğu kanaatindeyim.(Yargıtay kararının kastettiği anlamı bu şekilde yorumladım.) Yani 11 Aralık tarihinden sonra önceki cari zamanaşımı sorunu yaşamayacağım iştirak nafakaları Eylül,Ekim ve Kasım ayları için icra ceza da şikayet dosyasını açmayı planlıyorum.Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?