Mesajı Okuyun
Old 02-04-2008, 17:00   #11
Av.Nur

Varsayılan idari para cezası

Alıntı:
Yazan av.mansur
üstad,
ne derece yardımcı olur bilemem ama benim müvekkilime de idari para cezası verildi ve ceza tutanağında idare mahkemesine itiraz edebileceği yazılıydı...biz de idare mahkemesine müracaat ettik (ancak o dönemde Anayasa Mhk. kararı henüz çıkmamıştı,) idare mahkemesi görevsizlik kararı verdi ben de Sulh Ceza Mahk.ne tekrar müracaat ettim ve Sulh Ceza Mahkemesi 9.10.2006 tarihinde karar verdi.
yani sorunun tam tersi bir durum söz konusuydu.aşağıdaki madde aydınlatıcı olur umarım...

"5326 sayılı Kanun 26 ncı madde, “(1)İdari Yaptırım kararı, 11.2.1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgili kişiye tebliğ edilir. Tebligat metninde bu karara karşı başvurulabilecek kanun yolu, mercii ve süresi açık bir şekilde belirtilir."

Benim de aynı nitelikte bir dosyam var.Ceza tutanağında idare mahkemesine itiraz etmemiz gerektiği yazılı olduğundan idari para cezasına karşı idare mahkemesine başvurdum.Ancak idare mahkemesi 8.2.2008 günlü yasa değişikliği nedeniyle adli yargının görevli olduğunu belirterek görevsizlik kararı verdi.Karar bana yeni tebliğ oldu.Şimdi ben karara karşı itiraz yoluna gitmeksizin ve kararın kesinleşmesini beklemeksizin direkt sulh ceza mahkemesine itiraz etsem olur mu?süre yönünden bir sıkıntı yaşar mıyım?Yoksa karara karşı bölge ititraz mahkemesine itiraz etme hakkımı kullanmam mı daha doğru olur?Sanırım sizin yaşadığınız hukuki süreçle aynı .Yardımcı olursanız çok sevinirim.