Mesajı Okuyun
Old 26-11-2007, 15:33   #54
Av.Mehmet Saim Dikici

Bay Hakkı Velet ile Muallim Naci arasında bir alacak -verecek meselesi neticesinde çıkan tartışma, kavgaya dönüşmüş ve Hakkı Velet, Muallim Naci'yi silahla öldürme amaçlı yaralamıştır. Hastaneye kaldırılan Muallim Naci Bey vefat etmiş, Hakkı Velet Tutuklanarak Cezaevine gönderilmiştir.

Memlekette İdam Cezası devam etmektedir. Lehe kanun da çıkmamıştır.

Mahkeme Hakkı veledin idamına karar vermiş, karar onanmış ve kesinleşmiştir. İnfaz aşamasında;

- Katil Hakkı Velet için dini ritüeller yapıldığı sırada Hakkı Velet söz alarak "Din değiştirdiğini, yeni dinini temsil eden bir görevlinin huzurnda infazın gerçekleştirilmesini istediğini..." iletmiştir.

Bu isteğe olumlu yaklaşan görevliler infazı ertesi güne ertelemişlerdir. Ertesi gün talep edilen din görevlisi ile infaza başlanacakken Katil Hakkı Velet söz alarak: " Şu an tekrar din değiştirdim, yeni dinim C dinidir... buna uygun bir görevli istiyorum!" demiştir.

İnfaz görevlileri olarak orada bulunan siz değerli görevli ne yapardınız!?

a) He türlü olasılığı ortadan kaldırmak içn infazı bir gün sonraya erteler ve ertesi gün resmen kabul edilen tüm hak din temsilcilerini hazır bulundururdum
b) İnfaz hukukunda dini ritüelin br zorunluluk olmadığı düşüncesiyle, "hadi ordan!" deyip, infazı devam ettirirdim.
c) Görevimi yapıp, oracıkta öldürtürdüm.
d) Görevim olmasa bile cellattan izin ister, kendi ellerimle öldürürdüm.
e) Zaten idam cezası bana oldum olası sevimsiz gelmişti. Bunu bahane eder, asmamak için mahkuma "şeytana taptığını söyle bari!" diye akıl da verirdim.
f) Hiçbirisi (O halde ne? )