Mesajı Okuyun
Old 03-10-2007, 15:02   #23
oguzhand0

Sayın miss_lawyer bu noktada hukuktan daha başka yöntemleri denemeniz işe yarayacaktır. Çünkü herkes biliyor ki sözleşmenin ufak bir bölümünde kredi kartı aidat bedeline ait bir paraf var.
Ancak bu; aidatın yasal olmasını sağlamıyor.

Ben ilk kredi kartı aidat itirazımı Haziran 2007'de yaptım. 2007yılına ait ekstre ve dilekçe itirazım için yeterli idi.

Daha sonraki itirazımı; Eylül ayının başında 2006 ve 2005 yıllarında alınan aidatlar için yaptım. Görevli memurlar her bir dilekçe için ayrı ayrı pul istediler. Bende aldım.

Dün itirazımın sonucunu merak ettiğim için Heyete gittim. İtirazım sonuçlanmış ve son 3 yılın tüm aidat bedellerini; 2007 için 30, 2006 için 25 ve 2005 için 20 lira kart aidat bedellerini geri alma hakkına sahip oldum.

Demek istediğim şu;

Görevli memurlar; önceki yıllara ait aidatların itiraz dilekçelerini almak istemediler. Bende senin öyle bir yetkin yok, sen alacaksın eğer bir usule aykırılık varsa hakem heyeti bunun kararını verir dedim. Yani biraz ağız oyunu yapacaksınız. Görevli memur; sizin ona götüreceğiniz mahkeme kararını da Yargıtay İçtihadını da okumayacaktır. O yüzden memurla konuşun ve bunu almak zorundasınız deyin.

İlla sözleşme isterse sözleşmeyi edinin ancak sözleşmede aidat bedeli yazsa dahi; bu bedelin yasallığı için bazı şartlar aranmakta. Öncelikle aidatın açık ve anlaşılır bir dille yazılmış olması. Diğer ve önemli bir şart ise kart müşterisinin sözleşmen in her sayfasını imzalamış olmasıdır. Bu iki şart aidat bedelini yasallaştıran şartladır.

Yani kısaca kredi kartı sözleşmesi imzalanırken özel bir şerh koydurmayan herkes bu bedeli kabul etmiştir. Ancak bu kabul etme eylemi hukuka göre uygun değildir çünkü kabul etme eylemi her sayfaya imza atarak olmalıdır.

Ben size kazandığım aidat bedeli itirazlarının karar hükümlerini yollayayım. Ordan anlarsınız demek istediğimi…

Karar Hükmü

Tüketici ………..’a ait ……. Bankası Eskişehir şubesinde ki kredi kartı hesabından ……….. tarihinde çekilen …… YTL yıllık kart bedeli, tüketici ile banka arasında yapılan sözleşmenin her sayfasında tüketici imzası bulunmadığı ve yıllık kart üyelik bedeli alınacağının sözleşmede açık ve anlaşılır bir dille yazılmadığı anlaşıldığından, 4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı kanunun 4. maddesi gereği şikayetin kabulüne, kredi kartı yıllık aidatı olarak kesilen …. YTL’ nin tüketiciye geri iadesini (geri iade ne demekse ) ve tüketicinin mağduriyetinin giderilmesine, karara tarafların 15 gün içinde Asliye Hukuk Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere Tüketici Sorunları Hakem Heyetince oy birliği ile karar verilmiştir.