Mesajı Okuyun
Old 29-03-2012, 17:08   #1
Av.S.A

Acil Kesinleşmiş icra takibi ve sehven 2. kez gönderilen ödeme emrine itiraz

Merhabalar,

Çalışmakta olduğum kurum tarafından daha önce başka bir meslektaşın takip ettiği icra dosyası bana devredilmiştir. Bu icra dosyasında, borçluya gönderilen ödeme emri 2008 yılında tebliğ edilmiş ve itiraz edilmeyerek kesinleşmiştir. Ancak; bana devredilen icra takibi ile ilgili bir de muvakkat dosya oluşturulmuş olup, borçluya gönderilen ödeme emri muvakkat dosya içerisine konulmuştur. Asıl icra dosyası içerisinde ödeme emrinin tebliğ edilemediği görüldüğünden tarafımca borçlu adresine yeniden ödeme emri gönderilmiştir. Borçlu, ikinci kez gönderilen ödeme emri üzerine bu kez takibe itiraz etmiştir. İtirazı esnasında ise; takip ettiğim dosyanın bir de muvakkati olduğunu ve borçluya 2008 yılında ödeme emrinin tebliğ edildiğini ve takibin kesinleştiğini öğrendim. İcra müdürlüğünde "2. bir dosya daha olduğu için sehven ödeme emri gönderildiği, takibin zaten kesinleşmiş olduğu ve borçlunun itirazının geçersiz sayılarak takibin devamına karar verilmesi"ni talep ettim. İcra müdürü ise "borçluya yeniden ödeme emri gönderildiğinden borçlunun itiraz hakkının yeniden doğduğu" gerekçesiyle talebimin reddine karar verilmiştir.

Sorum kısaca şu ki; ben bu açmazdan nasıl kurtulabilirim?
2008 yılında kesinleşen bir takipte sehven ödeme emri gönderilmiş olması %100 borçlu yararına bir durum mu meydana getirir? İcra müdürünün kararını merciye taşımak için,elinde bu konuda alacaklı yararına içtihat bulunan meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. Sevgiler...