Mesajı Okuyun
Old 05-06-2003, 07:07   #10
atagin

Mutlu Kredi kartında temerrüt

Arkadaşlar,

Mart ayından bu yana Tüketici Yasa' sında yapılan değişiklikler ve özellikle geçici 1. madde ile ilgili tartışmaları izliyorum.

Bu arada bir deneme yapma fırsatım oldu.

Henüz bankaca kat edilmemiş bir kredi kartı için bankaya ihtarname yolu ile başvuru yaptım ve yasanın çıkmasından önce müvekkilime gönderilen son ekstrede belirlenen günde ödeme yapılamadığını ve bu nedenle temerrüt oluştuğunu, son eksterede bildirilen toplam borca %50 faiz uygulanarak 12 taksitte ödenmesinin sağlanmasını istedim.

Banka TABİİ Kİ OLUMSUZ yanıt verdi ve davayı açtım.

Davadaki talebim şuydu :

1-TEDBİREN ÖDEME MAHALLİ TAYİN EDİLSİN,
2-DERHAL BİLİRKİŞİ VASITASI İLE G.1. MADDE GEREĞİNCE VE YASADAN ÖNCEKİ SON EKSTREDEKİ TOPLAM BORÇ ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILSIN VE TAKSİTLER BELİRLENSİN Kİ DAVA SÜRESİCE MÜVEKKİL ÖDEME YAPSIN;
3-YASADAN ÖNCEKİ SON EKSTEREDEKİ MİKTARIN TOPLAM BORÇ OLARAK TESPİTİ YAPILSIN; BANKANIN BUNDAN SONRA YAPACAĞI TEK TARAFLI BORÇ TAHAKKUKLARI HAKKINDA MENFİ TESPİT KARARI VERİLSİN.

MAHKEME TALEPLERİMİZİ KABUL ETTİ VE BİLİRKİŞİ İNCELEMESİNDEN SONRA TEDBİR KARARINI VERDİ.

BU ARADA BANKA KAT İHTARI GÖNDERİP İCRA TAKİBİ YAPTI AMA BİZ DAVAYI AÇTIĞIMIZ İÇİN TAKİBE İTİRAZ ETTİK VE DURDURDUK. MAHKEME TEDBİR KARARININDA BORÇ TOPLAMINI 1.6MİA OLARAK BELİRLEDİ.
BANKADAN GELEN ÖDEME EMRİ İSE 3.8MİA(MASRAF,VEK.ÜCR. HARİÇ)

ŞİMDİ ÖDEMELERE BAŞLIYORUZ....

ZAMANINDA BANKAYA BAŞVURUP ÇARESİZLİK İÇİNDE OLANLAR LÜTFEN DENESİN. BAŞARILI BİR SONUCA ULAŞTIK SAYILIR.