Mesajı Okuyun
Old 23-08-2006, 13:50   #19
kağanulaş

Alıntı:
Yazan ibreti
anayasada teminat altına alınan dilekçe hakkı dilekçe muhtevasını kapsamaz. hak arama özgürlüğünün tanınması anlamındadır. ilgili makam dilekçe muhtevasını kabul eder ya da reddeder. anayasa'da mahkemelere verilen dilekçe ya da falanca makama verilen dilekçe diye bir ayrım yoktur. beyanınız hukuki temelden yoksundur. benim bir önceki paragrafta anlattığım durum da, dilekçenin muhtevası ile değil, dilekçenin kendisi ile ilgilidir. hiç bir mahkeme kendisine sunulan dilekçeyi reddetme hakkını haiz değildir. muhtevasındaki talebin reddedilmesi ile dilekçenin reddedilmesin birbiri ile karıştırmamak gerekir.

söylediğinizi kim söylemiş ise yanılsama neticesinde söylemiş. dilekçenin muhtevasının reddi ile şekli anlamda dilekçenin reddi birbirinden farklı olgulardır.

saygılarımla...

Sayın İbreti, umarım cevabım gereksiz bir polemik başlatmaz. Öncelikle beyanlarımın hukuki temelden yoksun olduğu şeklindeki ifadenizi kırıcı bulduğumu söylemek istiyorum. Üye bilgilerime bakarsanız avukat olduğumu göreceksiniz.

Beyanlarımın hukuki temellerine gelince ben aşağıda yazacaklarımın bilindiğini varsayarak detay vermemiştim. Ancak gerekli olduğunu gördüğüm için konuyla ilgili düzenlemeleri bilginize sunuyorum.

Dilekçe hakkı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 74. maddesinde düzenlenmiştir:

MADDE 74 - Vatandaşlar, (Ek ibare: 4709 - 3.10.2001 / m.26) ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de ikamet eden yabancılar kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında, yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yazı ile başvurma hakkına sahiptir.

Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu, (Ek ibare: 4709 - 3.10.2001 / m.26) gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir.

Bu hakkın kullanılma biçimi kanunla düzenlenir.

74. maddede söz edilen kanun ise 3071 sayılı DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN'dur.

Bu kanunun "kapsam" başlıklı 2. maddesi ise aşağıdadır:

Madde 2 - Bu Kanun, Türk vatandaşlarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi ile idari makamlara yapılan dilek ve şikayetler hakkındaki başvuruları kapsar.

Görüldüğü üzere yargı mercilerine verilen dilekçeler dilekçe hakkı kapsamında değildir.

Saygılarımla.