Mesajı Okuyun
Old 07-08-2008, 13:35   #4
limpid

Elif Hanım,
İlginize çok teşekkür ederim. Olayı ve Soruyu daha netleştirerek aşağıdaki şekilde sorayım.
Müvekkil akaryakıt istasyonu işletmektedir. Verilen sipariş üzerine istasyona yakıt geliyor. Şirkette yakıtın depolara doldurulması esnasında denetleme yapması gereken çalışan yani gelen tanker görevlisine nereye yakıt koyması gerektiğini gösteren ve bu işi denetlemesi gereken işçi, işi denetlemeyip görevini doğru şekilde yapmayarak motorinin benzin deposuna koyulmasına sebep oluyor. Dolum bitince durum anlaşılıyor işçi bir takım bahaneler uydurarak ben o sırada başka bir işle ilgileniyordum gibi bahanelerle kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor. Hatta daha da ileri giderek şirket yetkilisine bağırarak tartışma yaratıyor. Tabiki şirket yetkilisi de hem hatasıyla böyle bir olaya neden olan hem de bağıran bu çalışanının işten çıkarıldığını söylüyor. İşçi bu sabah işe gelmedi öğleden sonra gelip kıdem ihbar fazla çalışma falan gibi bütün haklarını vermemiz gerektiğini aksi takdirde bizi dava edip uğraşacağını söyledi. Benim kafamdaki İş Kanunu 25. e göre 6 günlük sürede noter marifetiyle işçinin hizmet sözleşmesinin haklı nedenle sona erdiğini bildirmek.
1-Sizce yapılan fesih çok detaylı olmalımıdır. çünkü fesih sebepleriyle kendimi çok bağlamak istemiyorum.ben aslında 25-ı bendine dayanarak haklı nedenlefesih yapmak istiyorum. açıkçası işçinin bu hareketi yüzünden bir zarar meydana gelmiştir. yakıt depodan tanklara çekilmiş ve de dağıtım şirketine geri gönderilmiştir. allahtan dağıtım şirketiyle ilişkiler iyi de bizden birşey talep etmediler. belki de kendi şoförlerininde hatalı olduğunu düşünerek müvekkilden bişey talep etmediler. yeni mal gönderdiler. bu nedenle ben ı bendinde sadece İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi bölümünü kullanmak istiyorum. işin şu boyutu var eğer bu husus farkedilmeseydi yakıt müşteriye satılacak vede hem maddi tazminatlarla uğraşılacak hem de itibar kaybedilecekti. yani ortada büyük bir hata var. maddi zarara uğradığımızı ispat edemiyoruz yani. sizce bu yönde ilerlemek mantıklımı?sizce haklı nedenle fesih sebeplerinden başka benim olayıma uyan varmı?

2-Ayrıca işçinin bu hatasını gören ve daha sonrasında yakıtın çekildiğini geri gönderildiğini gören diğer işçiler var. Bir tutanak hazırlayarak ilerde delil olarak kullanmak üzere işçilere imzalattırmayı düşünüyorum. bu tutanakta özellikle dikkat etmem gereken bir husus varmı?
3- olay dün oldu vede maaş günü dündü. işçiye henüz maaşı verilmedi. ayrıca bu işçi evlenirken şirketten 4000 ytl borç istedi 1 sene önce verdik karşılığında senet aldık. ama hala borcunu ödemedi. sizce maaşını ödemelimiyiz?
Kusura bakmayın çok uzun oldu ama atek mesajda tüm soruları sorayım dedim. ben şimdiye kadar deniz hukuku yaptığım için bu konuya yabancıyım. KIsacası Sizden ricam siz olsanız bu durumda nasıl bir ihtarnname gönderir hangi tedbirleri alır ve nasıl hareket ederdiniz?
şimdiden çoook teşekkürler