Mesajı Okuyun
Old 21-01-2008, 18:56   #41
tülayözer

Rahatsiz

Alıntı:
Yazan crnky
Eleştirilmesi gereken bir durum var ki, özel üniversitelerde sınav sorularının devlet üniversitelerine göre daha kolay olması. Para ile fakülteye girdiklerinden daha zor öğreniyorlar ve bu yüzden aynı öğretim görevlisi devlet üniversitesinde sorduğu kadar zor sormuyor.
Bence hukuk fakültesine girecek kişinin belirli bir ös puanı alması gerekir. Fakat bazı özel üniversiteler hem nitelikli öğrenci almıyorlar, hem de aldıkları öğrencilerin fakülteyi kolaylıkla bitirmesini sağlıyorlar. Örnek olarak Anayasa Hukuku dersinde sorulan sorulara bakıldığında, arada dağlar kadar fark var...

Sevgili arkadaşım,
evet özel üniversitede okuduğum için bu mesaja cevap verme gereği duyuyorum. Her kim size özel üniversitelerde soruların daha kolay olduğunu söylemişse sadece gülerim. Sonuçta hocalarımızın çoğu kadrolu olarak değil dışardan, devlet üniversitelerinden gelen hocalar. Size ayrı bize ayrı soru sorduklarına şahit olamadım henüz. İkinci sınıftayım ancak bugüne kadar dersime gelen en az 10tane hocanın farklı üniversitelerde yaptığı sınavlarla bizde yaptığı sınavların ne kadar benzer olduğunu sana kanıtlayabilirim.kaldı ki biz de çalışmalarımızda bunu dikkate alarak hocalarımızın farklı üniversitelerde daha önce yapmış olduğu sınavları da göz önüne alıyoruz.
bahsettiğin şey hocaların eğitim tecrübesine aldıkları hukuk eğitiminde edindikleri hakkaniyete aykırı bir davranış. düşündüklerini yazarken kendini değil suçladığın hocaları da göz önüne almanı öneririm.
Evet bir çok paralı okuyan ancak 4-5 dönemde birinci sınıfı bitiremeyen kişi tanıyorum ancak bu demek değildir ki para ile bir okula girmek para ile mezun olmayı gerektirir. bunun aksine üniversiteye para ile girip daha sonradan burslulardan dahi çok başarılı olan kişiler de var. imkansızın da ötesi ama bir ihtimal parayla mezun olsa bile birisi mesleğinde ne kadar işinin eri olabilir bir de bunu düşün istersen.
ben de burslu olarak Yeditepe'yi kazanmadan önce çok konuştum asla olmaz benim diplomamda burslu bile yazmayacak paralı okumuş dedirtmem diye ancak sonradan düşününce önemli olanın devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesinde okumak değil okuduğunu anlamak olduğunun farkına vardım. umarım sen de bu ayrımı yapabilirsin.
haksız yorumun için de kendi adıma teşekkür ederim.