Mesajı Okuyun
Old 29-03-2023, 01:17   #1
Konuk

Varsayılan 50 yıl evlilikten sonra boşanma davası

Merhabalar 50 yıl evlilikten sonra eşim şehir dışında bir ev satın alıp ben artık gelmeyeceğim dedi ve 1 yıldır ortak oturduğumuz konuta gelmiyor.Bende boşanma davası açmak istiyorum. Ancak bana daha önce yaklaşık 48 yıl önce yani evliliğimizin 2.yılında almanyaya işçi olarak gidecem diyip bir kağıt imzalattırmıştı. Şimdi ise aslında o kağıdın anlaşmalı boşanma için imzalattığı bir kağıt olduğunu öğrendim. Okuma yazmam olmadığı için ve kağıda parmak bastığım yerde kimse bunun boşanma belgesi olduğuna dair birşey söylemediği için eşimede güvendiğim için paramı bastım.Yine hatırladığım kadarıyla mahkeme değildi günümüz noter tarzı bir yerdi evrak parmak bastığım yer. Ancak ben ona böyle birşeyin mümkün olmadığını çünkü hala onun ssk sında olduğumu ve edevlette baktığımda evli olduğumu söyledim.Ancak o bana o dönem evrakı nüfusa vermediğini bu yüzden hala evli göründüğümüzü ve istediği an nüfusa verip 48 yıl önce boşandığımızı kanıtlayabildiğini söyledi. İlk sorum böyle bir şey mümkünmüdür.ikinci sorum Ben arşivden dosyayı bulabilirmiyim ve 48 yıl önce boşanma davalarına asliye hukuk mahkemesimi bakıyordu arşive gittiğimde hangi mahkeme olduğunu sorduklarında ne diyecem ya da noterlermi bakıyordu boşanmaya çünkü dediğim gibi noter tarzı bir yerdi. O evrak eşimin elinde bundan eminim ve ben dava açarsam oda evrakı mahkemeye sunarsa mahkeme 48 yıl önceki boşanmayı kabul edermi şu anda hala edevlette baktığımda evli olduğumuzu görmeme rağmen. Teşekkür edrim