Mesajı Okuyun
Old 13-04-2011, 17:07   #22
avukatmine

Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle yukarıda aydınlatıcı bilgilerde bulunmuşsunuz mesleki yardımlaşma açısından gerçekten çok mutlu oldum. Benimde ilk kez ipoteğin fekki ve menfi tespit davası açma gibi durumum oldu. Müvekkil x isimli şirketin Y isimli şirketten senetli veya senetsiz olarak mübaaya etti ve edeceği emtiadan mütevellit borçlandığı veya borçlanacağı meblağın 1.100.000 tl lik kısmına teminat karşılığı olmak üzere birici dereceden müşterek borçlu ve müteselsil kefil sıfatıyla 5 adet taşınmazını ipotek ediyor. Yetkili yer istanbul mahkemeleri olarak belirlenmiş. X isimli şirket Y isimli şirkete mal teslim etmemiş ancak fatura göndermiş. Y isimli şirkette bu faturaları kabul etmemiş. Şimdi x isimli şirkette benim müvekkilime ihtarname göndermiş borç budur bu miktarı ödeyin gibi. Benim müvekkilde süresinde ihtarnameye itiraz edip geri göndermiş. Şimdi x isimli şirkette şifaen öğrenilen bilgi ile ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe başlamış istanbulda. ancak ödeme emri elimize daha gelmedi kıymet takdiri dahi yapılmış.

Müvekkil ipoteklerin kaldırılmasını ve borcun bukadar çok olmadığı gerekçesi ile menfi tespit davası açmamı istiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim. Görevli ve yetkili mahkemeler hangileridir. salt karşı tarafın ticari defterlerinin incelenmesini istemem beni haklı çıkarırmı acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.