Mesajı Okuyun
Old 15-04-2007, 18:37   #26
Av. Can DOĞANEL

Sn. Ergin,
Musakkaf yer olduğunun elbette farkındayım.. Ancak yeni malikin eski malikin kira sözleşmesinden doğan hak ve borçlarına halef olacağı hususundaki 254/2. maddesindeki ifadeyi hedef alarak ve Sn. rasnolnikov'un evvelce yazdığı mesaja cevaben bu ifadeyi kullandım. Yoksa elbette 6570'e tabi bir yer Borçlar Kanunundaki fesih ihbarına dair düzenlemelere göre tahliye edilemez. Yeni malikin halefiyeti konusunda yeni tasarı ile yürürlükteki kanun arasında bir fark yok demek istiyorum. 6570 halefiyeti düzenlemediğine göre bu noktada BK'ya gideriz diyorum.. Kaldı ki yılların yerleşik uygulaması da yasaya uygun olarak bu yöndedir. Yeni malik kira sözleşmesi yönünden eski malike tüm hak ve borçlarıyla birlikte HA-LEF-TİR.

@rasnolnikov,
Bir sözleşmeye halef olan taraf, sözleşmeye dair teminatlara da halef olur.. Aksi kabul edilseydi külfet kiracıya yüklenmiş olurdu ve teminatı geri alma zamanında eski maliki arayıp bulmak ve dahası ona dava açmak zorunluluğunda olurdu. Devir halinde verdiği teminatı Yeni Malikten isteyebilmesi Kiracı lehinedir.