Mesajı Okuyun
Old 27-01-2018, 18:33   #9
Av. D. Koca

VI. Evlilik birliğinin sarsılması
MADDE 166.
Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

Yukarıdaki fıkrada belirtilen hallerde, davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir.

Sayın Meslektaşım, benim de benzer bir davam vardı; uzun süredir ayrı yaşıyorlardı. Hatta müvekkilim, o dönem iş için taşındığı yere, eşini de davet etmiş ancak eşi kabul etmemiş. Ancak "bu daveti" tanıkla ispat edemediğimizden ve eşin tanıkları aksi yönde beyanda bulunduklarından, "davacı ağır kusurlu" durumunda kaldı. Ve karşı taraf itiraz hakkını kullanarak, boşanmayı kabul etmeyince davamız reddolundu...

Ne yazık ki bizim uyuşmazlığımızda mahkeme 2. fıkranın 2. cümlesini uygulamadı : "Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir"

Ama ben dava öncesinde bu hususta yani delillleriimizin ve tanıklarımızın zayıf olduğu hususunda müvekkilimi uyarmıştım. O nedenle ikinci planımız TMK 166/4 "Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir." idi.

Nisan ayında üç yıl dolunca 166/4'e dayalı olarak boşanma davamızı açacağız.

Yine benzer bir davam daha var, onda da müvekkili uyardım; yine delil ve tanıklarımız yetersiz... Davalı eş, TMK 166/2'e dayanarak, davaya itiraz hakkını kullanıyor... Bu dava da reddedilirse, kesinleşme tarihinden 3 yıl geçince TMK 166/4 uyarınca dava açacağız.

Siz de bu hususta müvekkiliniz uyarın. Büyük ihtimalle müvekkilinizin de ispat sorunu var, o nedenle size yeterli delil ve tanık sunamamıştır...