Mesajı Okuyun
Old 27-03-2012, 11:35   #8
oeroglu

stajyerken askerlik yaptığınızda (örnekte ben, geçici mezuniyet belgesini sabah üsküdardan aldım öğlen tünelde baroya akşam mesai saati bitimine 10 dk kala "erken terhis dilekçesi" için tuzla askerlik şubesine başvurmuş, stajının ilk devresi olan savcılık stajı aşamasının birinci haftasında, daha bir haftalık stajyerken,stajını dondurmuş birisi olarak) şunu söyleyebilirim ki; eğer stajdan önce askere giderseniz, gittiğiniz yere sizin gideceğiniz önceden bildirilmiş oluyor, eğer hukuk uygulaması alanında tecrübesizseniz, gittiğiniz yerdeki tüm tabur, kendi devreleriniz, uzman çavuşlar subaylar astsubaylar ve askeri memurlar her zaman size uygulamayla alakalı soru sorabiliyorlar, bilemediğinizde, yanlış cevap verdiğinizde "bu adam çok tırt yeeaa" gbi kötü bir izlenime sebebiyet verebiliyorsunuz...

eğer avukatlık stajını tamamlamadan giderseniz "hukukçu" sıfatıyla eğer ruhsatla beraber giderseniz "avukat" sıfatıyla gidiyorsunuz, ve bu durumda meslek kurasını seçip yedek subay olarak yapma şansınız daha yüksek oluyor, ve eğer "personel asteğmen" ya da "savcı asteğmen" olarak askere gittiğiniz taktirde bir "piyade yüzbaşı" dan daha forslu oluyorsunuz. büyük ihtimal askerlik şubesinde çok rahat bir askerlik yapabiliyorsunuz.

ama "düz hukukçu" olarak giderseniz, kısa dönem yaparsınız, belki eve erken dönersiniz ama bol bol nöbet tutarsınız. geceleri uykusuz geçer..

uygulamada bilginiz varsa bölüğün çoğu tarafından korunur, kollanırsınız, ama bilginiz yoksa dalga konusu olmaya karşı şimdiden hazırlıklı olun :P

avukatken askere gidipte döndüğü zaman yerini doldurulmuş olarak gören, ara veripte meslekten soğuyan arkadaşlarımda oldu, eğer ruhsat öncesi askere giderseniz bunu da yaşamassınız, bu da bir avantajıdır. askerlik kimi zaman hakikaten hayatta girilecek bazı yolların önünde büyük engeldir askerlik, hatta staj biter bitmez büro açabilir evleebilirsiniz, direk hiç soğumadan mesleğinize devam edebilirsiniz... bu da bir avantajıdır.

ayrıca eğer stajdan önce giderseniz sizinle başlayan elemanlar ruhsatlarını alırken siz daha ilk altı ayı bitiriyor olabilirsiniz, bakıp bakıp hicran duyabilirsiniz, gerçi onlar da size bakıp "vay anasını, kosskoca askerliği yedi bitirdi beea, bakalım biz napıcaz, nereye düşücez diye düşünüyor olabilirler...

tabii; herkes kendi çektiğini bilir..

ben askere giderken (2010'aralık 337 KD) bir askerliğin tek tip olup, kısa dönemler için 5 aydan 12 aya çıkartılması, bir de mevcut avukatlık stajının (mevcut stajyerler için bile) 24 aya çıkartılıp avukatlık sınavının uygulanabileceği düzenlemelerinin söylentileri vardı...

aşağı yukarı 1 ay ara ile mezun olduğumuz arkadaşım stajını tamamlamayı,bense önce askere gitmeyi tercih ettik.

şu anda stajının 10. ayında olan ben askerden döneli neredeyse 1 yıl olacak, ruhsatını aralıkta alan arkadaşımsa şu anda askere gitme hazırlıklarında...(2012'nisan 345 KD)

ve ben askere gitmeden önce bu değerli dostumla yapmış olduğumuz telefon konuşmasında, eğer tek tip askerlik çıkarsa ben ona çok güleceğimi, eğer avukatlık sınavı gelir ve staj uzarsa onun bana çok güleceğini konuşmuştuk..

daha yeni mezun olmuştuk ve dün gibi aklımdadır...

daha yeni mezun olmuştuk derken; şunu da vurgulamak isterim, eğer benim gibi yedi senelik bir üniversite hayatının sonunda hiç beklemediğibniz bir anda her şey iyiye gider ve iki ay içinde kendinizi askerde bulursanız ilk bir kaç ay mezuniyetin sevincinden askerde olduğunuzu bile fark etmiyorunuz, sanki bir rüyada gibi oluyorsunuz, zaten nerede olduğunuzu fark edene kadar askerliğin yarısı geçiyor, sonrasında alt devre bot bağladı acemiye gitti dağıtıma çıktı biletler geldi derken bir bakmışsınız şafak doğan güneş... ))

uzun bir zamanın ardından beklenmeyen diplomanın gelmesinin sarhoşluğunun askerliğe olan müspet etkisini de gözardı etmemek lazım bunu da dikkate almak lazım bence...

ama; çok düşük bir ihtimalde olsa hala ona tek tip askerlik, bana ise uzun dönem av. stajyerliği ve avukatlık sınavının vurma ihtimali var...

hangisi daha kötü siz karar verin...