Mesajı Okuyun
Old 01-04-2003, 13:03   #6
Zeki SERİNKAN

merhaba,
bir noter olarak ben, taşınmaz satışı ile ilgili bir vekaletname tanzim ettiğim zaman, ilgilinin elinde varsa, taşınmazın tapu kaydını eksiksiz bir şekilde vekaletname metnine yazıyorum. Ancak , ilgili tapu kaydını ibraz edemiyorsa, - tapu kaydı vekaletnameye işlenmesi zorunlu hususlardan değil- TC hudutları dahilinde, x şehri hudutları dahilinde gibi bir ibareyle taşınmazı tanımlıyorum. Bu da yeterli olduğu için tapu dairelerinde bu kaydı taşıyan vekaletnameyle işlem yapılıyor ve bu tür vekaletnameden dolayı kimsenin sorumluluğuna gidilmiyor. Sonuçta işlem tamamlandıktan sonra işlemin içeriği ilgiliye tamamen anlatılıyor, hatta okumak isterse mutlaka okutuluyor ve imzası ile birlikte "okudum " şeklinde tasdiki alınıyor. Temyiz kudretine sahip bir kişinin bu işleri niçin yaptığını bildiği kabul edilir. Sizin olayda da , vekaletnamenin taşınmaz satışını ilgilendiren kısmının sadece "taşınmazlarımı satmaya yetkilidir" şeklinde bir cümleden ibaret olmasını ben pek mümkün göremiyorum. Taşınmaz satışıyla ilgili yetkiler aşağı yukarı bir sayfayı bulan bir yazı miktarıdır. Bu kadar yazının okunmamış olduğunu ve sonuçta "okudum" şeklinde bir tasdik ibaresinin el yazısıyla yazılarak işlemin tamamlanmasını, ben vekalet veren kişi açısından önemli bir eksiklik olarak görüyorum. Ben konuya vekaletnamenin düzenlenmesi açısından yaklaştım. Satışın yakın akrabalara yapılmış olmasının tek başına işlemi iptal ettirmeye yeterli olmayacağını, başkaca delillerle konunun desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Selam ve sevgilerimle
Zeki Serinkan