Mesajı Okuyun
Old 16-03-2012, 16:46   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av_Bhr
Sevgili Meslektaşlarım;
Açmış olduğumuz dava ile yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının Türk Mahkemelerince tanınmasını talep ettik. Kararı veren ülke Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'dir. Söz konusu mahkeme ilamı kesinleşmiştir. Yabancı mahkeme ilamına ait apostil şerhi ve noterlikçe düzenlenmiş olan tercüme aslı da mevcuttur.Ayrıca davaya ilişkin tebligat davalı eşe de ulaşmış olup davalı eşin herhangi bir itirazı bulunmamaktadır. Fakat yargılama esnasında şöyle bir sorunla karşılaştık;
Tataristan Cumhuriyeti boşanmaya ilişkin kararları Belediye İcra Komitesi Nüfus Müdürlüğü tarafından vermektedir. Müvekkilim, aslında boşanma kararını veren merciin yargı organına bağlı bir mercii olduğunu bana beyan etmiştir. Dava hakimi ise benden Tataristan Cumhuriyetin'in iç hukukunu araştırmam gerektiğini söyleyerek, o ülkedeki boşanma usulünü tespit etmemi talep etti(!?). Takdir edersiniz ki Tataristan Cumhuriyeti'nin iç hukukuna ulaşabilmem pek mümkün olmadı.
Sorum şu ki;
Hakimin talebi yasal mıdır, yoksa her ne olursa olsun dosya tekemmül ettiği için tanıma talebimizi kabul mü etmeliydi,eğer yasal ise boşanma kararını veren kurum mahkeme değil de ona bağlı bir mercii ise bu boşanma kararı tanınamayacak mı?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

5718 sayılı kanunun 2. maddesine göre;

Alıntı:
(1) Hâkim, Türk kanunlar ihtilâfı kurallarını ve bu kurallara göre yetkili olan yabancı hukuku re'sen uygular. Hâkim, yetkili yabancı hukukun muhtevasının tespitinde tarafların yardımını isteyebilir.

(2) Yabancı hukukun olaya ilişkin hükümlerinin tüm araştırmalara rağmen tespit edilememesi hâlinde, Türk hukuku uygulanır.

...

Buna göre hakimin yabancı devlet hukuk kurallarının tespitinde sizden yardım istemesi mümkündür.

Siz de bu hususta Rus konsolosluğundan yardım isteyebilirsiniz ya da mahkeme aracılığı ile bu bilgi istenebilir.

Kanımca ortada bir yabancı mahkeme kararı olmadığından tanıma istemi reddedilecektir. Ancak müvekkilinizin dediği gibi, bu işlemi yapan müdürlük yargı sistemi içerisinde ise kabul edilmesi mümkündür.