Mesajı Okuyun
Old 19-12-2006, 15:03   #1
Seyda

Varsayılan Kadın olamadı üstüne tazminat ödeyecek

Geçirdiği 11 ameliyata rağmen kadın olamayan Derya Kurt hastaneyi dava etti. Ancak mahkeme Kurt'u haksız bulunca 24 bin YTL tazminata mahkûm oldu.

Cinsiyet değiştirmek için .. Hastanesi'nde ameliyat olan Derya Kurt, 11 ameliyat geçirmesine rağmen 'kadın' olamayınca hastane ve ameliyatı gerçekleştiren doktor aleyhine dava açtı. 2 yıl süren davada mahkeme, "Operasyonlar tıp kurallarına uygun sonuçlandı" diyerek Kurt'un 50 bin YTL'lik tazminat talebini reddetti. 21 yaşında kadın olup cinsiyet değiştirmek için Van'dan Ankara'ya gelen Derya Kurt, hastaneye olan 61 bin YTL'lik borcu nedeniyle de, mahkemenin kendisini haksız bulması üzerine de borcunun yüzde 40'ı oranında yani 24 bin YTL tazminat ayrıca da, yaklaşık 8 bin YTL'lik mahkeme masraflarını ödemeye mahkum edildi.

'AİHM'YE GİDECEĞİM'

En son 39 derece ateşle taburcu edildiğini belirten Derya Kurt, "Hatalı yapılan ameliyatlar beni ölüme götürüyordu. Plastik cerrahlar da beni ameliyata almadı. Doktorlar, 'bağırsaklarını sen kendin deldin' diye bağırdılar. Son ameliyatım da bu oldu" dedi. Kurt, davanın peşini bırakmayacağını ve gerekirse AİHM'ye kadar gideceğini de belirtti.
Göksel ÇAĞLAV/ANKARA
http://www.sabah.com.tr/gun134.html