Mesajı Okuyun
Old 14-08-2009, 22:52   #49
Av.M.Telli

Olayımızdaki durumu ben de merak ediyorum ve avukatın mesleğiyle ilgili herhangi bir yetkisini kullanırken ya da kullanmaya çalışırken uğradığı haksız saldırı hepimiz için sinir bozucu ve affedilemez olurdu diye düşünüyorum. Ancak böyle bir durumda mesleki dayanışmadan bahsedilebilir, kişisel bir husumetten doğan herhangi bir olayda avukatın, "avukat" kimliğinin, karşı tarafın savunmasının yine bir avukat tarafından yapılmasına herhangi bir etkisi yoktur, olamaz da. Her ne kadar terörist örneği uç noktada bir örnek olsa da savunma hakkının her türlü durumda varlığını koruyacağını göstermektedir. Ben bazı meslektaşlarım kadar kesin çizgiler koyamam, katı konuşamam. Bahsedilen olayda avukatın karşı tarafında avukatlık görevini yapan meslektaşıma selamı sabahı kesemem... Savunma savunmadır, yasal bir haktır. Avukata saldıran birinin avukatlığını yapacak olan kişiye yasadışı bir şeyler yapıyormuş gibi davranmak biraz ağır olur gibime geliyor... Ama serbest avukatlığın en güzel yanı, iş ve müvekkil seçebiliyorsunuz