Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 17:22   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
" Bir bono altında imzası bulunan kişi tacir değilse, onun 1.10.2011 tarhinden önce imzaladığı bonodaki yetki şaartına dayanılarak dava açılması istenirse, bu mahkemede
yetkili sayılmayacaktır." a.g.e sayfa 129.

Sayın Güntay, ben de sizinle aynı düşüncedeyim."Sözleşme serbestisi" kavramına ne oldu? Ben yürürlükteki mevzuata uygun bir sözleşme yapıyorum. Sonra mevzuat değişiyor, benim iradem dışında bir mahkemeyi yetkili kılıyor. Üstelik kamu düzeni ile alakası olmayan bir konuda yapıyor bunu. Yazarlardan Sayın Özekes'in işçi alacakları için "belirli alacaktır" demesi nenediyle bu görüşe de pek itibar edemeyeceğim.

Benim de bu görüşleri okumama karşın kabul etmememe amil olan düşünceler bunlar sayın Ergin. Bu sözleşmeler 6100 sayılı yasa yokken taraflara tanınan serbestiyet alanına dahil hususlardan olarak hukuk ve ticaret (özellikle bankacılık) alanında doğdu. Şimdi artık bu işlemleri bir anda "çöpe" gönderemezsin. Bunlar sağlıklı doğmuş ve "tamamlanmış" taraf işlemleridir. (HMK.m.448)
Sayın Özekes'in birçok görüşüne doktriner keskinlik ve ölçü anlamında itibar etmemekteyim.
Saygılarımla.