Mesajı Okuyun
Old 04-10-2011, 00:32   #9
BALDIRAN

Sayın METİN.
Şöyle düşünebilirmisiniz.
Davalı taraf Davaya cevap ve cevaba cevaplarını verdi.Zaman aşımı defisinde bulundu.Hakim ön inceleme duruşmasından sonra, tahkikata başlamadan önce, zaman aşımı konusunda karar verecek.Zamana aşımı defisini uygun bulursa, tahkşkata hiç başlamayacak.Davayı, zaman aşımı sebebiyle red edecek.
Zaman aşımmı defisini yerinde bulmazsa, tahkikata başlayacak.(Kanunun istediği amaç gerçekleşmiş, 3 yıl süren yargılamadan sonra, zaman aşımı sebebiyle dava red edilip, gereksiz zaman ve para harcanmamış olacak)
Davalı cevap ve cevaba cevap dilekçesinde, (yazılı yargılama usulü için konuşuyorum)zaan aşımı itirazında bulunmamış. Ön inceleme yapılmış.Tahkikat aşamasına geçilmiş.Tahkikat sonuna kadar davalı karşı tarafın açık yada zımmi kabulü varsa yada kabulü olmasa dahi, ıslah yoluyla savunmasını değiştirbilirmi.Evet (Md.141/2) Bu aşamada zaman aşımı savunması yapılmasına engel olan hüküm sizca hangisi. 142. maddedeki, tahkikat aşamasına başlamadan önce, zaman aşımı konusunda karar verilmesi zorunluluğu, cevab ve cevaba cevap dilekçesinde ileri sürülmüş bir zaman aşımı savunması için geçerlidir diye düşünüyorum. Bu hükümden, tahkikat aşamasına geçildikten sonra ıslahla zaman aşımı defisi ileri sürülemeyeceği sonucun ben çıkaramıyorum. Tahkikat aşamasında, ıslahla zaman aşımı savunmasında bulunulursa, ıslah dilekçesi esasında, yeni bir cevap dilekçesi nitaliğinde olduğundfan, hakimin, olsa olsa ö n ,nceleme aşamasına geri dönmesi gerektiğini ve bu konuda gelinen o aşamada bir karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.Saygılarımla