Mesajı Okuyun
Old 05-09-2007, 15:49   #14
Admin

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Bunu yapmayan kişi zımni olarak başkalarının kullanmasına muvafakat ettiği anlaşılmalıdır.
Türk Telekom abonelerinin çok büyük çoğunluğunun 4.Gb kotalı (halen 29.YTL olan) ADSL abonelik paketini kullandığı ve wireless modemlerine şifre koymayan kullanıcılarının çoğunluğunun da bunu bağlantısını sebil olarak dağıtma amaçlı değil, teknik bilgi yetersizliği nedeniyle yapamadığını düşünürseniz, Sayın Ahmet Turan'ın görüşüne katılamıyorum.

Olayın hukuka aykırılığını tartışabiliriz ancak bana sorarsanız bu bir defa etik değil: zira bu bağlantı bir parazit bağlantı olacak ve bağlantısını kullandığınız kişinin internet hızını düşüreceği gibi, kotasını da arttırarak ay sonundaki faturasının da yüksek gelmesine neden olacaktır. Bir diğer deyişle sizin yaptığınız veri transferinin ücretini bağlantısı "izinsiz ve habersiz" kullandığınız kişi ödeyecektir. Bunun etik olmayacağı konusunda bir anlaşmazlığımız olmayacağını düşünüyorum.

Bu kişisel fikrime göre hukuka da aykırıdır ve özel hukuk kapsamında tazminat yükümlüğü doğuracağı gibi ceza hukuku anlamında TCK 243/1 kapsamında suç teşkil edeceğini düşünüyorum.

Eğer bu eylemi cezalandırmaz ve şifresiz sistemleri zımnen muvaffakat kapsamında görürseniz böyle bir yerleşik içtihatın hangi kötüniyetli eylemlere yol açabileceğini iyi düşünmemiz gerek. Bu içtihat kapsamında kucağına laptop'ı alan her kötü niyetli kullanıcı, başkalarının faturalarını arttırmak suretiyle sınırsız internet bağlantısına kavuşur ve böyle bir hukuki görüşün TCK 243/1'in ruhuna aykırı olacağı kanaatindeyim.