Mesajı Okuyun
Old 08-08-2016, 15:45   #26
ALTINTAS

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu kadar az bilgiyle doğru cevap almanız mümkün değil. Diğer paydaslar, mirasçı mı? Müvekkiliniz ile akrabalık bağı var mı? intifadan men edilmiş mi?

Ama kesin olan şu var ki, ortaklığın davasında bu zarar(varsa) talep edilemez.

Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım.
Dava konusu gayrimenkul müstakil bir ev olup tapuda 2 kişi adına paylı mülkiyet esasına dayalı tescil edilmiştir.
Davalı paydaş (1/2 hisse sahibi) tapuda gözüken müstakil evde ikamet etmekte olup, müvekkilim (1/2 hisse sahibi) müstakil evin çatı katına kaçak olarak yapılmış 2 odalı yapıda kullanım imkanına sahiptir.
Müvekkilim payından azda olsa kullanım imkanı olduğu için davalıyı intifadan men etme koşulu sağlanmayacağını düşünüyorum ve yargıtay kararında da payından daha az kullanıldığı sebebiyle ecri misil açılamayacağı böyle bir durumun taksim veya ortaklığın giderilmesi ile çözülmesi gerektiği yazmaktadır. Durum böyle olmakla birlikte müvekkilimin payından az istifade etmesi sebebiyle davalının hissesi oranına göre daha fazla yararlanmış olması hakkaniyete uygun olmadığı için bu durumun denkleştirilmesini istemini ortaklığın giderilmesi ile istemem olur mu yoksa böyle bir durum için ne yapmak gerekir sayfada böyle bir konu açılmamış ayrıca yargıtay kararlarında da göremedim böyle bir durum ile karşılaşan veya yargıtay kararı mevcut mudur?
Meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.