Mesajı Okuyun
Old 08-11-2009, 19:27   #8
enderkc

yukarıdaki cevapları okudum, ancak yine de emin olamadım; müvekkil 20,000 bedelli keşidecisi ltd şirket olan çek alıyor,bankaya ibraz ediyor ancak karşılıksız çıkıyor,sonrasında taraflar arasında üzerinde protokol yazılı bir belge düzenleniyor, belgede çek e istinaden protokolün yapıldığı,10 adet bono alacaklıya verildiği (bonoları şirket müdürü kendi ismi ile tanzim ediyor),, ilk iki bononun ödenmesi halinde çekin iade edileceği, tüm bonoların ödenmesi halinde ise protokolün geçersiz olacağı belirtilip imzalanıyor. İlk iki bono bedeli ödeniyor ancak müvekkil çeki iade etmiyor,diğer bonolar ise ödenmiyor,, şimdi elimizde bir çek, 8 bono ve bir protokol var. Ben karşılıksız çekten dolayı şikayette bulunmayı ve çeki icraya koymayı düşünüyorum ancak borçlunun menfi tespit davası ve tecdit savunmasından çekiniyorum,,(açıkca borcun yenilendiği ve çek borcunun ıskat edildiği protokolden anlaşılıyor mu?? , ilk iki bononun ödenmesinden sonra çek iade edilecektir ,ibaresi hukuken ne manaya gelmaktedir) bu konuda tavsiyede bulunacak,bilgisini paylaşacak arkadaşlara,şimdiden teşekkür ederim