Mesajı Okuyun
Old 19-07-2006, 19:11   #22
Av.Suat Ergin

Varsayılan Öyle Demeyin Niyet İyi!

Alıntı:
Salı, Mayıs 30 2006 @ 05:45 ÖS GMT-2

Öyle Demeyin Niyet İyi!

Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Okulları'nda öğrenciler okula girişlerinden kantine gidişlerine kadar her noktada bionet sistemiyle izlenecekler.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Vakfı Özel Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Çallı, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya koyacakları, parmak izi okumaya dayalı "Bionet Sistemi" sayesinde öğrencilerin okula giriş ve çıkışlarının, kantin ve yemekhane harcamalarının internet üzerinden takip edilebileceği söyledi.

Vakıf Başkanı Prof. Dr. Çallı, vakıf okullarında sistemin kurulması için anlaşmanın yapıldığını belirterek, öğrencilerin parmak İzlerinin alınarak, sisteme kaydedileceğini belirtti. Uygulamaya konulacak sistemle öğrencilerin, okula girişlerinde, parmak izi okuyucu turnikelerden geçeceğini kaydeden Çallı, böylelikle öğrencinin okula geliş gidiş saatlerinin izlenebileceğini ifade ederek, "Uygulamada öğrencinin okula giriş saati parmak izi okuyucular tarafından otomatik olarak sisteme aktarılıyor. Veli evden internete girerek çocuğunun okula gidip gitmediğini hemen görebiliyor. Bizim şu anki kullandığımız sistemle veli ancak akşamları çocuğun okula gelip gelmediğini görebiliyor," dedi.

OKULDA TAM DENETİM

Velilerin, çocuklarının yemekhane ya da kantinde yemesini istemediği yiyecek ve içecekleri buralara konulacak parmak izi okuyucular sayesinde sınırlayabileceklerini kaydeden Çallı, "Bionet sistemi kantinde, yemekhanede ve okul girişlerine kurulacak. Öğrenci yemekhanede parmak izi okuyucuya bastığı anda neleri yiyebileceği ya da ne kadar alabileceğini gösteriyor. Örneğin veli (5 YTL'den fazla para harcamasın) veya (fazla kola içmesin) diyebilir. Veli, öğrencinin okulda ne yiyeceğini, ne kadar yiyeceğini internetten takip edebilecek, isterse sınırlayabilecek. Biz bu uygulamanın en büyük faydasının şu anlamda olacağını düşünüyoruz; eğer Öğrencinin bir hastalığı varsa ya da bazı yiyecekler dokunduğu halde yiyorsa, bu engellenmiş olacak. Öğrencilerin öğün atlayıp atlamadığı takip edilebilecek," dedi. AA

Buyrun buradan yakalım

Saygılarımla