Mesajı Okuyun
Old 19-05-2008, 17:27   #126
Av.Nesrin

İyi akşamlar.Sn.Ergin öyle sorular soruyorsunuz ki insan cevap verse bir türlü vermese başka türlü.Ben de diğer arkadaşların yorumlarını merakla bekliyorum.

İlk 11 kritik sorunun her bir cevabı ayrı ayrı daha kritik olacağından genel üzerinden bir kaç hususu paylaşmak isterim.

Geçenlerde TV'de bir dizide; 1980 yılı içerisinde Türkiye'de yaşanan bir kaç gelişme işlenmişti.Birileri önce Maraş'ta daha sonra Çorum'da birilerinden aldıkları dosya ve izinle yaygın şiddet olaylarını başlatıyorlardı. Herkes şaşkındı.Ama amaç ne diye. Orada yine ülke siyasetine damgasını vurmuş ve bugün herkesçe kabul edilmiş şekilde kullanılmış bir kesim(onların suçsuz olduklarını da ifade etmiyorum.) kaygılı, ülkesi için dehşet içinde kalarak DEVLETİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR, dedi. derken kendisi de dondu. Zaten daha sonra tarih dondu. Turgut Özal yeni palazlanmaya başlamış, askere ekonomi brifingi veriyordu.

Bugün gelinen noktaya nerden bakalım bilmiyorum ama bir bakalım. Devlet hükmi şahsiyeti birileri tarafından ele geçirilmiş midir.geçirilmemiş midir. Hani yaşayan iktidarların ve hükümetlerin dışında bir etiği bir politikası olan geleneği olan tarihi olan devleti bugün hangi kurum ve kuruluşların içinde aramak gerektiğini bilmiyorum.

Vahimdir çok vahimdir.kimsenin konuyla ilgili tek bir yorum yapamaması yorum yapmasının artık önemli olup olmaması yorum yapmanın ne işe yaradığını yaracağını kimsenin bilmemesi.Bir devletin herkesin her kesimin birbiri hakkında hazırladığı, hem de çok kolayca dosya ve tutanaklarla yönetilmesi mümkün müdür. Bu ayyuka çıkmışlık neyin göstergesidir. Ato başkanı sn. Aygün'ün açıklamasının da yine bir misilleme teşkil edip etmemesi ne kadar önemlidir.

Yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi bence bilmiyorum başka kriterlere de uygunluk göstermesi gerekir ama. Devletin faaliyetlerinden biri olan (ki en temeli) Anayasa Yargısının bir yargıcının dinlenmesi olayında bu ülkenin ayağa kalkmaması mı daha vahimdir. Dinleyenlerin kimlikleri ( telekom- Yabancı sermaye- iktidar devlet karşıtlığı) mı önemli yoksa dinleyenlerin haklılığı mı!!!! Şu an kamu oyunda bir şeyler tartışılıyor da acaba bu tartışma hangi esastan yola çıkmış durumda.

Bilmiyorum hangisi daha vahimdir.Bir ülkenin bir devletin temeli olan anayasa yargısının içinde görevli bir yargıç ( ik aslında) dinlenip izleniyor, sonra daha büyük bir açmazla başbakan da dinleniyordur diye haberler yayınlanıyor. Hani en masumu birbirlerini karşılıklı dinlemeleri mi.

Esasen ben yabancı bir kuvvetin Türkiye'de herhangi bir kurumu dinlemeye ve izlemeye alacağına ihtimal vermiyorum. Çünkü onlar karşısında biz güç hele ki tehdit içeren bir güç değiliz.Galiba en eski yöntemle dosyalamalar yapılıyor. Kötü günde kullanılmak üzere. İşte bu ülkenin sermayesi nerelere harcanıyor. Nasıl bir servetimiz varmış bir türlü bitmiyor.