Mesajı Okuyun
Old 29-05-2007, 18:43   #24
polis_ibrahim

Önemli Merhaba

Bu konuyu hep beraber tartışmak istiyorum. Bazı şeyleri hep beraber birleşerek çözebilir ve düşüncelerimizi paylaşabiliriz diye düşünüyorum. Belki yetkiler konusunda hepiniz olumsuz gözle bakıyorsunuzdur ancak bu yetkilerin diğer yanını görmek gerekiyor..

Bazen bardağın sadece boş tarafına değil birazcık da dolu tarafına bakmak gerekiyor.

Bakın söyle izah etmeye çalışayım..

Parmak izlerinin alımı bence kimseyi rahatsız etmemeli çünkü parmak izi sadece kişiye özel bir dna şifresi olduğu için suçu işleyen anında tesbit edilir ve ayrıca anında müdahale etmek için uğraşılır. Ama parmak izi olan bir kişiyi biliyor polis ancak müdahale edemiyor çünkü parmak izinin kime ait olduğunu çıkartamıyor. Sebebi ise parmak izinin sahibi daha önce hiç suç işlememiş veya yakalanmamış olması.

Ama diğer yandan kişilerin parmak izlerinin alınması daha hızlı olayların aydınlatılmasını hatta bazı olayları engellemeyi sağlıyor..

Mesela ( Bir kişi daha önce işlemiş olduğu suçları ile yakalanamamış ancak son işlediği suçla sadece bir süpheli olarak gözaltına alınıyor. Ama parmak izi alınıyor bu kişinin. Daha sonra bir yere gidip yine suç işleyip parmak izini de olay yerinde bırakmış ise o zaman çabuk tesbit edilip müdahale ediliyor ve başka suçları işlemesi geciktiriliyor veya engelleniyor. )

Size sormak istiyorum parmak izinizin alınmasında ne sakınca olabilir.