Mesajı Okuyun
Old 13-03-2015, 11:02   #3
Kızıl Tilki

Ben resmi stajıma daha başlatmadan bir büroda, bana verilen avukat katibi yetkisi ile icra ve dava dosyalarına belge sunmaya, ofiste de çeşitli davalarla ilgili cevap, itiraz beyanları veya temyiz dilekçeleri yazmaya başlamıştım.

Yaklaşık 5 ay kadar önce resmi staja İstanbul Adliye'sinde başladım. Haftayaa son fasıl olan icra dairesine geçicem. Henüz 6 aylık avukat yanı stajıma var yani ...

Ama şimdiden şöyle düşünüyorum eğer ki ben resmi stajdan evvel böyle avukat katibi gibi ofiste çalışmasaydım veya ilk 6 ayda (adliye stajında) avukat yanında bulunmasaydım, bildiklerimin bile bir kısmını unuturdum. Gerçekten tek başına resmi stajda duruşma izlemek, haftada bir imza atmak inanılmaz boş ve tam bir zaman kaybı olurdu. (İstanbul'da bence böyle başka yerleri bilemem, resmi adliye stajı = naylon staj )

Ev Halkalı'da bulunduğum, yanlarında bulunduğum avukatlar Levent'te her akşam eve dönerken (ki eve gidiş geliş yaklaşık 3.5 4 saat arasında süremi alıyor toplam 80 km birşey) kendi kendime ne öğrendim diye soruyorum, bu kadar yol gitmeye değdi mi günüm diyorum.

Bazı günler tatmin oluyorum bazen günler gün boş geçti diye üzüyorum. Ama derinlemesine düşününce boş geçen gün de yok.

En basitinden hergün onlarca memurlar (icra memuru, ticaret sicil memuru, tapu memuru) ve bir sürü insanla muhatap olunuyor. En başında mesleğe hazırlanırken nasıl davranacağınm öğreniyorum, talebimi kabul etmeyen icra müdür yardımcısını ikna etme oyunu oynuyorum, baktığım dosyamı mahsenden çıkartmayan memura veya sonra gel diye öteleyen memura hiç bir para da vermeden kanka olmanın yolunu bulup işlerimi yaptırmanın stratejilerini hergün geliştiriyorum keza mahkeme kalemleri ile de öyle...

Hukuk fakültesinde bizlere hem teorik soyut bilgiler öğrettiler, ama işin içinde çoğu işlem umduğumuz gibi olmuyor. İşte stajla da bu uyumsuzluklarla baş etmenin sınavını veriyoruz, ne kadar pratiğin sınavını verirsek mesleğe o kadar iyi hazırlanıyoruz bence.

Yoksa müzekkere yaz, şunu yap bunu yap, bunları sekreterlere bile hazırlatabiliriz, sonra üstünden geçilir kontrol edilerek... ama esas mesleğe hazırlanmak işin pratiği bence..

Yani süreçten çıkarttığım sonuç bu.