Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 19:40   #1
BALDIRAN

Varsayılan Gİder Avansinin Anayasaya AykiriliĞi / Devam eden davalarla ilgili 2 haftalık kesin süre içinde gider avansının yatırılması şeklinde kurulan ara karar

Değerli meslektaşlarım merhaba. 2 yıldır devam eden,delilerin toplandığı, tanıkların dinlendiği sadece bilirkişi ve keşif yapılmasına karar verilecek olan davamda, mahkeme dün, 1.065 TL gider avansının 2 hafta içinde yatırlması aksi halde davanın açılmamış sayılacağı konusunda kesin süre verdi (HMK 120/2 ve 448 . maddelerini gerekçe göstererek) Müvekkile ulaşammıyorum, bir başka kentte ikamet ediyor. Telefonla ulaşamıyorum. Acil olarak APS ile ihtar çektim ve duruşma tutanağından bir nüsha gönderdim.İhtar eline zamanında geçerse(adres değiştirmemişse) ne ala. Geçmezse, ben bu parayı yatıramayacağım için, dava açılmamış sayılacak. Zamanaşımı/hak düşümü süresi dolduğu için se yteni bir dava açma şansı da kalmayacak.
BU HÜKMÜN HEM BİZ AVUKATLAR İÇİN ÇOK TEHLİKELİ OLDUĞUNU, ÇOK ARKADAŞIN BAŞININ AĞRIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.HEM HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ENGELLENDİĞİNİ.
Bu nedenle, bugün, bu ara karardan dönülmesi, aksi halde, HMK 120. maddesinin Anayasanın 3,10,36. maddelerine ve AİHS.nin 6. maddesine aykırılığı sebebiyle Anayasa mahkemesi önüne götürülmesini talep ettim.
Fakat, ara karardan dönülmesi için 3 günlük baş vuru süresi olduğundan, çok acil olarak yazmak zorunda kaldım. Teorik olarak eksikliklerim bulunabilir.
Özellikle Anayasaya aykırılık iddiasının desteklenmesi bağlamında yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşerkkür ederim. (Zira bu beyanlaruı daha sonra ek bir dilekçe ile de sunabilirim.)
Bir de, benimle aynı kanıda olan ve aynı olayı yaşayan meslektaşlarımın da bu yönde başvurması, sanırım, konunun ciddiyetinin yargı organları tarafından daha iyi anlaşılmasına sebep olacaktır ve hukuk devleti ilkesine gönülden inanan meslektaşlarımında, bunu yapacağına, yani, onlarında anayasaya aykırılık iddiasında bulunacağına inanıyorum.
Dilekçemi, birazdan, bu forumun altına ekleyeceğim.
Katkıda bulunacak bütün meslektaşlarıma şimdiden sonsuz teşekkürler.
Avukat Mehmet YALÇIN