Mesajı Okuyun
Old 01-07-2010, 15:49   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Ne var ki aşağıdaki gibi kararlar da çıkabiliyor..Tartışalım derim.
Sayın Av.Bülent Sabri Akpunar

Ben zaten sizden yanayım. Lakin tartışalım dediğiniz için aşağıdaki mesajı yazıyorum:

Örnek olarak gönderdiğiniz kararın konusu “kira süresi bitmeden kira sözleşmenin idarece tek taraflı feshi” hakkındadır. Bizim konumuz ise kira süresi bitince DİH 75.maddesinin uygulanacağı hakkındadır.

- Örnek karardan alıntıladığım hükümler aşağıda sunulmuştur. Bu hükümlere bakılırsa DİH 75.maddesinin uygulanmayacağını (6570 sk uygulanacağını) söylemek mümkün değildir:

Daire Kararı :
Devletin özel mülkiyetinde veya hüküm ve tasarrufunda bulunan taşınmazlar 2886 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile 6570 sayılı yasa kapsamından çıkarıldığından bu taşınmazların kira sözleşmeleri hakkında 6570 sayılı yasa hükümleri uygulanmaz. Bu tür nitelikteki taşınmazların kira sözleşmeleri, 2886 sayılı yasanın 75. maddesi hükmü uyarınca kira süresinin bitim tarihinde sona erer.

Genel Kurul Kararı:
Hal böyle olunca; Yerel Mahkemece öncelikle davaya konu taşınmazın ( kiralananın ) 6570 sayılı Kanun kapsamında bulunup, bulunmadığı belirlenmek suretiyle, eğer anılan Kanun kapsamında ise davalının kira süresinin bitiminden önce sözleşmenin 1. maddesi hükmüne dayalı olarak yarattığı muarazanın önlenmesine ve davacının kira süresinin sonuna kadar bu sıfatının devam edeceğinin tespitine karar verilmesi; nitelikleri itibariyle taşınmazın 6570 sayılı Kanun kapsamında bulunmadığının belirlenmesi halinde ise, söz konusu sözleşme hükmüne geçerlilik tanınarak uyuşmazlığın çözülmesi gerekir.

- Sadece içtihadı birleştirme kararları bağlayıcı olduğundan, Hukuk Genel Kurulu kararları bağlayıcı değildir. Hukuk Genel Kurulu kararının gerekçe kısmındaki görüşlere bakılarak yön belirlemek yanıltıcı olacaktır. Yargıtay Daire kararları istikrar sağlamıştır. Sayıştay ve idare mahkemeleri de DİH 75.maddesinin uygulanması yolunda kararlar vermektedir. Hukuk Genel Kurulu kararının hüküm kısmı da bu istikrarlı kararlara aykırı düşmemektedir.

Saygılarımla