Mesajı Okuyun
Old 20-05-2002, 15:49   #4
metin karadag

Varsayılan Sorun yalnızca ilgisizlikten kaynaklanmıyor...

Sayın Ahu/

Bu konuda sorunun "sadece" ilgisizlikten kaynaklandığını sanmıyorum.

Ama habersizlik veya ulaşan haber/bilginin gerektiği gibi kullanılamaması yani iletişim sorunları da dahil birçok nedenden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Yani ilgilenilmek istensede ulaşılan bilginin kullanılır olamaması gibi... Yada başka birçok neden...

Örneğin bu sitede bu forum alanına ulaşan kaç hukuk öğrencisi var?

Ve buraya ulaşabilenlerin olan biteni arkadaslarıyla paylaşma alışkanlıkları var mıdır?

Buradaki öğrenci toplamının bütün hukuk öğrencileri içerisindeki yüzdesi nedir?

Benzer sorular artırılabilir...

Hukukta staj genellikle mezuniyet sonrasında gerçekleştirildiğinden şu an okuyan arkadaşlar için çok uzak bir dünya, 'stajyer avukatların yaşadıkları sorunlar dünyası...

Yani buradaki ilgisizliğin şikayet edilecek bir yanı olmadığını dile getirmeye çalışıyorum.

Yazınızda

"Neler yapılabilir? Sn. Metin Karadağ'ın bu noktada ileri sürdüğü çözüm yolu, bana çok mantıklı geldi açıkçası. Ancak, hukukun insan yaşamını birebir etkilemesi nedeniyle biraz daha dikkatli ve tedbirli ancak buna paralel çözüm yolları şart. En azından 1. sınıftan başlayarak her yıl süresi arttırılmak kaydıyla eğitim süresinin belirli bir bölümü staja ayrılsa?"

demişşiniz.

Konunun, ilginizi çektiğine sevindiğimi söyleyebilirim.

Hatta, yazınızın "Ancak, hukukun insan yaşamını birebir etkilemesi nedeniyle biraz daha dikkatli ve tedbirli ancak buna paralel çözüm yolları şart." bölümünden MSR Programınına göre çalışmanın bu konuda; "dikkatsiz ve yetersiz bir çalışma" olduğunu vurguladığınızı akla getirsede yine de teşekkür ederim.

Ama bu konuda endişe etmenize gerek yok çünkü MSR Programının esnek bir çalışma yöntemi olduğu süreç içerisinde kendini kanıtlamıştır.

Zaten bu özelliği nedeniyle "interdisipliner" bir çalışma ortamını sürekli yaratmaktadır.

Kendinizi bu çalışmanın içinde olarak gözünüzün önüne getirin, siz birinci sınıftan itibaren okulunuzu bitirene kadar, sizin sınıfınız dışındaki diğer üç sınıftan arkadaşlarınızın yanısıra diğer hukuk fakültelerinde okuyan 1, 2, 3, 4'ünce sınıflarda okuyan arkadaşlarınızla bir aradasınız.

Her yıl mezun olanlar stajyer avukat olarak grubunuzun asistanlığını yapmaya devam ediyorlar. Mezun olanların yerine her yıl tüm okulların birinci sınıfına kaydolanlardan birer kişiyi grubuna alıyorsunuz.

Stajyer avukatlarla birlikte hukuk alanındaki akla gelebilecek tüm konuları irdeleyebileceğiniz toplantılar yapabiliyorsunuz.

4 yıl boyunca defalarca farazi mahkemeler kurabiliyorsunuz.

Hukuk eğitimi sonrasındaki tüm disiplinlerden uzmanlarla grubunuzda ortak çalışma gerçekleştirebiliyorsunuz. Grubunuz ayda bir kez düzenli toplansa eğitiminiz boyunca (şu an gerçekleştirmediğinizi gözönüne de getiriseniz) 48 ay etkinlik gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bunları grup bültenlerinizde (tek kişilik ya da grup bülteni olarak) yazıla hale getirebilirsiniz.

Eğitim sürecinizle paralel olarak gerçekleşen bu süreçten dolayı artık mezuniyet sonrasında hangi ihtisas disipline doğru yöneleceğinizi önceden karar verip ona yönelik olarak çaba sarfedebiliyorsunuz.

Ve en sonunda stajyer avukatlar olarak stajınızı "zamanında test etmediğiniz için unutulmus kuramsal bilgileri hatırlama çalışması olmaktan çıkarıp" dinamik bir sürece oturtarak farklı bir geleneğe yol açabilirsiniz.

her bir grup kendi stajyer avukatlarının asistanlığı eşliğinde defalarca adliyede ya da büroda yada bir hukuk sempozyumunda, vs,.. aktif olarak bulunup her bir gözlemini büytenlerinde aktarır hale geldiğinde ortaya eğitim süreci ile ilgili muazzam bir külliye çıkarabilirsiniz...

Ama tüm bu çalışmalarda meslek odanız olan baro'nun refakati ve desteğini her zaman yanınızda bulundurmanızda yarar olacaktır.

Kolay gelsin

Sevgi ve Saygılarımla
Metin Karadag

(Ayrıca herkes gibi sizlerde konu ile ilgili dokümanlardan ozellikle öğrencilerin ürettiği MSR BÜLTENLERİ'nden görmek (sergi panosunda asılıdır. 6. kat lokalde.) veya temin etmek ( hazır yoksa fotokopi çoğaltma yapılabilir) isterseniz; Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Taksim'deki seminerler binasındaki ilgililerden talep edebilirsiniz.

Adres: Büyükparmakkapı Sokak, Özgayret Apt. No: 1 / 6 , İstiklal Caddesi Beyoğlu-İst. (Pandora kitabevi yanından girilir. Tel:0212 -293 08 20 )