Mesajı Okuyun
Old 25-10-2006, 19:04   #4
ISIL YILMAZ

Benim Azerbaycan vatandasi olan bir arkadasim, erkek. 18 yasindan sonra kendi soyadini kendisi secmis, mesela. Babasinin soyadi ile oglunun soyadi farkli, cok sevdigi bir azeri $airinin adini kendine soyadi yapmis.

Ben konuyu evlilik ile ilgi kurmadan cevaplamistim. Evlilik ve soyadi konusunda bir arastirma yapacaksaniz, mutlaka feodaliteden ve mülkiyet ilisilerinden ise baslamak gerekir. Zira özellikle erkek cocugun nesebinin bilinmesi tam da mülkiyetin bir sonraki adresinin bilinmesi icin gerekli ve önemlidir. Mülkiyetin sahibinin feodal dönemlerde kadin olmadigini arastirmanizda göreceksiniz. Bu nedenle, cocuk ve kadin mülk sahibine ( erkege ) baglanir.Ayrica, Rousseau'yu incelemenizi de önerim, JJ Rousseau kadinlarin mülk sahibi olacak kadar akli basinda olmadigini belirtmistir.

Yani, mülk sahibi olamayacagindan mülkün kendisi olur.Bu durumda el degistirirken isaret degistirmesi de normal sayilir ya da mülkün disinda bir yerde konumlandiracaksak tabiyet degistiriken yeni tabiyetinin soyadini tasimasi anlasilir bir durumdur.( aman, bu cümleyi Rousseau mot a mot böyle demedi ona göre, bu benim yorumum )

Bunlari dersiniz huhuk felsefesi diye yaziyorum tabii ki, medeni hukuk hocasi sorsaydi baska yerlere bakacaktik, soyadi kanunu gibi

Azerbaycan örnegi ilginc aslinda, zira bu ülke, sosyalist sistemden gelen bir ülke ve mülkiyet iliskilerinin algilanis bicimleri bu sistemde farkli. Bence siyasal ve ekonomik sistemlere bakmak da arastirmanizda bu acidan fayda saglayacaktir.

Saygilar.