Mesajı Okuyun
Old 11-09-2007, 01:43   #1
Av.Fahri Sürücü

Varsayılan haricen oto alım satımı nedeniyle düzenlen senetlerin iptali talebi ?

7- SORU : A, henüz kendi üzerine almadığı otomobilini haricen OTO ALIM SATIM SÖZLEŞMESİ ile B ye devretmiştir. Sözleşmede 1.000 YTL. peşin ödendiği, geri kalan 6.000 YTL. borcun aylık 1.000 YTL. taksitler halinde ödeneceği yazılmıştır. Ayrıca taraflar HAFTALIK 250 YTL. olmak üzere 24 senet yapmışlardır.
Sonradan aracın üzerinde hacizler bulunduğunu öğrenen B, A nın devri yapamayacağını anlamış bunun üzerine satış sözleşmesinden vazgeçerek SENETLERİN BEDELSİZLİĞİ nedeniyle MENFİ TESPİT DAVASI AÇMIŞTIR.
A, senetlerin oto alım satımı nedeniyle yapılmadığını, senedin sebepten mücerret olduğunu, ödemenin yazılı belgeyle ispat edilmesi gerektiği savunmasını yapmış, tanık dinlemeksizin ispat edilemeyen davayı reddetmiştir.
Her ne kadar oto alım satım sözleşmesinde senetlere ATIF YAPILMAMIŞSA DA, sözleşmede ödemenin aylık 1.000 YTL. olarak yapılacağı belirtilmiş, ancak senetler haftalık 250 YTL. olarak düzenlenmiştir. Neticede yine aylık 1.000 YTL. ye denk gelmektedir.
  • Senedin ne için düzenlendiğinin TANIK DİNLETİLEREK ortaya konulması mümkünmüdür. Bu konuda tanık dinletilebilir mi ?
  • Mümkün değil ise Oto Alım Satım Sözleşmesi YAZILI DELİL BAŞLANGICI olarak kabul edilerek bu nedenle TANIK DİNLETME ŞANSI elde edilebilir mi?