Mesajı Okuyun
Old 24-01-2013, 13:58   #26
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan av.cemil
Bana göre avukatlar olarak kıyameti koparmamız lazım ama anlayamadığım bir sessizlik var..Avukat büroları bu kadar soyut ve uçuk gerekçelerle kanuna aykırı bir şekilde basılıp dosyalara el konulabiliyorsa,bu ülkede hiç bir avukatta hukukun güvencesinde değil demektir

Bu, tartışmasız bir sindirme, korkutma, geri itme hamlesi! Üzerine bir "örgüt"; "ajan" yaftası yapıştırınca, yasaya aykırı şekilde yaptığı her şeyi meşru hale getireceğini düşünen bir zihniyet var!

İş desteğe, tepki koymaya, harekete geçmeye gelince de herkes sessiz kalmaya, bana dokunmayan yılan bin yaşasın güruhuna dahil oluyor; maalesef buna hukukun vazgeçilmez savunucusu olan avukatlar da dahil!

Baro'ların yaptığı basın açıklamalarında bile bir çok ilde bir avuç avukatı geçmedi katılım... Bulunduğum ilde ÇHD tarafından Adliye önünde yapılan basın açıklaması sırasında, karşımızda elinde bloknotlu insanlar bir kısım isimler not aldı... Destek mi veriyorsunuz o zaman biz de sizi fişliyoruzun görüntülü anlatımıydı bu.

Gelinen noktada, hukuk ve Türkiye tarihindeki kara lekelere bir yenisi daha eklendi.

Bugün İzmir Barosu'nun oturma eyleminde konuşma yapan İzmir Barosu Başkanı Sn. Av. Sema Pekdaş, ÇHD Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı'nın müdafiiliği sırasında, yapılan sorgulamalarda işkenceye dair fotoğrafları gözleri ile gördüğünü, meslektaşların yerlere yatırılıp ağızları zorla açtırılarak tükürük örneklerinin alındığını, darp edildiklerini haykırarak, kamuoyuna suç duyurusunda bulundu. Sorarım size hangi savcı bunu dikkate alacaktır? (alabilecektir mi demeliydim!)

Hukuk sistemine yapılan yasal olmayan ama yasal kılıflara uydurulmaya çalışılan müdahalelerden sonra, hukukun tek bağımsız ayağı olarak kalan avukatlara karşı uygulayabilecekleri son yöntem de bu tutuklamalardı, ötesi yok!

Fakat ne olursa olsun savunma susmayacak!