Mesajı Okuyun
Old 31-05-2012, 13:35   #3
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan tiryakim
İİK 357 . maddesi diyor ki ;

Cumhuriyet savcılığınca takip:
Madde 357 - İcra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmaya ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeye alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmayanlar hakkında ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığınca doğrudan doğruya takibat yapılır.
Saygılar...

Sayın tiryakim;
Altını çizmiş olduğunuz bölümü tek başına dikkate alırsanız sağlıksız ve yanlış bir sonuca ulaşılır düşüncesindeyim.
Zira madde demektedir ki; "ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın" yani emri veren/tebliği gönderen makam tarafından öncelikli bir araştırma/soruşturmaya lüzum bulunmaksızın CUMHURİYET SAVCILIĞINCA DOĞRUDAN DOĞRUYA takibat yapılır.

Benim maddeden anladığım budur ve bana göre bu nedenle takibatın Savcılıkça yapılması gerekmektedir.

Ancak diğer yandan Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince idari para cezası verecek makam da emri veren makam (olayımızda İcra Müdürlüğü)olduğundan tam bu noktada kafam karışmakta ve "Madem ki İcra Müdürlüğü idari para cezası verecek ne diye görevsizlik kararı verecek olan Savcılığa şikayet etmemiz gerekiyor ki?" şeklinde bir ikilemde buluyorum kendimi... Ya da atladığımız başka bir husus mu var??

Konunun başka meslektaşlarca da yorumlanmasını umuyorum.

Saygılarımla...