Mesajı Okuyun
Old 30-05-2012, 21:04   #2
tiryakim

Olumlu İİk 357

Alıntı:
Yazan ahmeterbay
Tüm meslektaşlara iyi çalışmalar. bir icra takibi dosyamızda maaş kesintisi müzekkeresine cevap vermeyen iş yeri sahibi hakkında iik 357.md.'ye göre yapmış olduğumuz şikayet hakkında c.savcısı olayda emre aykırı davranış olduğunu dolayısı ile kabahatler kanunu 32.md.'si uygulanacağını maddede " cezaya emri veren makam tarafından karar verilir" hükmü olduğu için maaş kesintisini isteyen icra dairesi görevli olduğunu belirtip görevsizlik kararı vermiştir, ve şikayet eden olmamıza rağmen bize görevsizlik kararını tebliğ etmemiş icra dairesine göndermiştir. C.savcısı'na bize tebliğ etmeme sebebini sorduğumda cmk ya göre böyle bir zorunluluğu olmadığını söylemiştir. Sorum şu: C.savcısı'nın müştekiye şikayet konusu hakkında her türlü kararını bildirme zorunluluğu yok mudur?

Üstad öncelikle böyle bir konu açtığın için teşekkür ederim...

Aynı olay benimde başımda var...Bir borçlum bir şirkette sigortalı olarak çalışıyor gözükmektedir. şirketin ticaret sicilindeki adresine tebligat gönderdik tebligat iade geldi. Şimdi ticaret sicilinden adres istedik. Ticaret sicilindeki adres ile bizim gönderipte iade gelen adres aynı adres. Ticaret sicilindeki adrese şimdi 35 e göre Tebligat yapıcaz. Eğer maaş kesintisi olmazsa bizde İİK 357.maddeyi uygulayacaz.

İİK 357 . maddesi diyor ki ;

Cumhuriyet savcılığınca takip:
Madde 357 - İcra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmaya ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeye alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmayanlar hakkında ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığınca doğrudan doğruya takibat yapılır.

Bana göre altını kırmzıı ile çizdiğim yere dikkat etmek gerekiyor. '' ait olduğu dairece '' ne demek bunu irdelemek gerekir diye düşünmekteyim.

Bence İİK 357. Maddesine göre eğer kesinti yapılmazsa İcra Müdürlüğüne bir talep açıp Şirketin yetkilileri hakkında suç duyurusunda İcra dairesinin alacaklı vekilinin talebi üzerine bulunması gerekmektedir diye düşünmekteyim.Benim nacizane fikrim bu..

Ama İcra dairesi alacaklı vekilinin talebini kabul etti diyelim. Savcılık hangi maddeden dava açar onu bilmiyorum açıkcası... ( Görevi savsaklama ) olabilir mi acaba ?

Saygılar...