Mesajı Okuyun
Old 20-09-2006, 10:05   #6
Fevzi Yavuz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Fevzi Yavuz,

1- Arsa sahiplerinin iradesi başından itibaren B.K. 158/2 de düzenlenen hem akdin icrasını hem de ceza-i şartın kendilerine ödenmesi yönündedir. Karşı taraf bu haktan açıkça feragat edildiğini kanıtlamak zorundadır.

2- Yüklenicinin şeklindeki itirazının da B.K.16 ıncı maddesi karşısında dinlenmesi mümkün değildir. Siz sözetmemişsiniz ama taraflar arasındaki Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin resmi şekilde yapıldığını varsayıyorum. Dolayısıyla bu sözleşmedeki koşulların değiştirilmesi de aynı şekle tabidir. Yüklenici bunu kanıtlamak zorundadır.

3- Yüklenicinin "inşaatın devamına ilişkin bir ihtar çekilmediği" iddiası da hükümsüzdür. Kendisinin ana edimi inşaatın yapılıp bitirilmesidir.

4- Ceza-i şartın istenmesi için ihtarnameye de gerek yoktur. Çünkü sözleşmede 24 ay süre verilmiştir. Bu süre sonunda yüklenici temerrüde düşmüştür. Kaldı ki, arsa sahipleri ihtarname de çekmişlerdir.

5-Arsa sahiplerinin adi belge ile vermiş oldukları süre uzatımı konusunda tereddütüm var...Yukarıda 2 inci maddede sözleşmenin tadili için aynı şekilde yapılması kuralını uygularsak geçersizdir. Değilse ikinci sürede geçen bölüm tazminattan tenkis edilebilir diyebilirmiyiz?

6-Anlatımınızdan görüldüğü kadarıyla arsa sahiplerinden kaynaklanan bir gecikme olmadığına (davranışlarının dürüstlük kuralına aykırı olmadığı, amacın yükleniciyi zarara uğratmak olmadığı )göre yüklenici ceza-i şarttan indirim de talep edemeyecektir.

7- Yüklenicinin "kira kaybı" istemesi tamamen hukuki temelden yoksundur. Taraflar arasındaki akit, iki tarafa da borç yükleyen akit tipidir. Yüklenicinin edimi inşaatın süresinde ve sözleşmeye uygun olarak bitirilmesidir. İnşaat bitmemiştir. Kendi edimini yerine getirmemesinden dolayı kira kaybı talep edemez.

Not: İzmir'den kopalı çok olmadı...Umarım unutmamışsındır.Eski dostları Sitemizde görmek çok güzel...Aramıza hoşgeldin...

Saygılarımla
Sevgili dostum,ismini görünce acaba o mu dedim ama pek ihtimal vermemiştim.
Sen olmana çok sevindim ve tabi ki unutmadım.Forum yazılarını zevkle okuyorum her zamanki gibi bilgiyle donalı güçlü bir mantıki kurgun var cevabın için teşekkür ederim.İzmir'e gelirsen mutlaka beklerim.Bu arada sana üzücü bir haber vermek zorundayım.Zeki abi oldukça rahatsızmış.Ben aramaya cesaret edemedim.Ortak dostlarından öğrendim.
Sevgi ve saygılarımla