Mesajı Okuyun
Old 22-10-2013, 14:45   #1
Konuk

Varsayılan Acil müdahale ne demektir?

Merhabalar,

Öncelikle ülkemizde hukuk bilincinin gelişmesi adına sergilediği çalışmalar için burada bulunan tüm hukukçulara teşekkür ediyorum.

Bugün başımıza gelen bir olay nedeniyle yardımınızı istirham ediyorum.

Bu sabah yaşlı ve şeker hastası annem arabamdan inerken kapıyı sol el parmağının üzerine kapattı. Elin işaret parmağı nasıl olduysa yarıldı ve muthiş bir kanama başgösterdi. Annemi hemen en yakındaki hastaneye götürdüm. xxx hastanesinde annemin önce eline film çekilip kırık olup olmadığına bakıldı. Kırık olmadığı tespit edilince kesilen parmağına dört dikiş atıldı.

Çıkıuşta verneye uğramamız ve yapılan müdahalenin % 10 nuna tekabül ettiği söylenen 158 Tl yi ödememiz istendi. Kendilerine bunun bir acil müdahale olduğunu ve bizden para almamaları gerektiğini söylediğimde "o dediğiniz ölümcül hastalıklar için. Mesela kalp krizi trafik kazaları vb. Burada hastanın eli kesik olsa bile ölümcül olmadığı için yüzde onluk dilimi ödemek zorundasınız" şeklinde bir cevap aldım. Ücreti ödeyip faturayı aldım.

Şimdi merak ediyorum bir insanın eli kesilmiş ve ciddi bir kanamayla hastaneye gidiyorsa bu "acil durum" değil midir? Öyle ise hiç para ödenmeyecek acil durumlar sadece kalp krizleriyle sınırlandırılıp hastadan para alınması yerinde bir uygulama mıdır?

Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla